Počet nově nakažených stále klesá. Za pondělí eviduje ministerstvo 695 případů

Testy v Česku v pondělí potvrdily 695 případů koronaviru, podobné množství jako v pátek a o víc než třetinu méně než před týdnem. Počet nakažených za poslední týden přepočtený na 100 000 obyvatel klesl na 43, o den dřív to bylo 47. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Praha (Aktualizováno: 9:34 25. 5. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Celorepublikové reprodukční číslo zůstalo k úternímu dni pátý den po sobě na hodnotě 0,7 (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Zpomalování epidemie ukazuje také incidenční číslo v jednotlivých krajích. Ve Zlínském kraji, který zůstává nejvíce zasažený, kleslo z 69 na 66 případů nákazy na 100 000 obyvatel za posledních sedm dní, v nyní nejlepším Karlovarském kraji z 15 na 11.

Celorepublikové reprodukční číslo, které udává rychlost šíření epidemie, zůstalo k úternímu dni pátý den po sobě na hodnotě 0,7. Pokud je číslo menší než jedna, což platí od poloviny dubna, epidemie zpomaluje.

Dávku očkování proti nemoci covid-19 v pondělí dostalo 74 833 lidí, zhruba o 3000 méně než o týden dřív. Počet se ale obvykle dodatečně zvyšuje po dohlášení všech očkování. Dávek dosud zdravotníci rozdali téměř 4,738 milionu, u většiny používaných vakcín jsou k dokončené vakcinaci potřeba dvě. Plně naočkováno je téměř 1,246 milionu lidí.

Pokračuje také úbytek pacientů s koronavirem v nemocnicích. K pondělku jich bylo hospitalizováno 816, z nich 144 bylo ve vážném stavu. V obou případech je to zhruba o dvě pětiny méně než před týdnem a nejméně od konce loňského září.

Od počátku loňského března, kdy se v Česku objevily první případy koronaviru, se nákaza prokázala u téměř 1,659 milionu lidí. S nemocí covid-19 dosud zemřelo 30 041 pacientů. Ve dvou z posledních tří dnů bylo úmrtí méně než deset, což se stalo poprvé od loňského září.

Díky slábnutí epidemie mohla vláda od pondělí plně otevřít školy, s omezujícími podmínkami se také po měsících uzavření vrátila do provozu kina, divadla a koncertní sály, pro rekreační účely se znovu otevřely hotely, penziony a další ubytovací zařízení. Od začátku příštího týdne mohou podle pondělního rozhodnutí kabinetu začít fungovat venkovní bazény a koupaliště, limit pro sport, shromáždění či oslavy se zvýší na 75 účastníků uvnitř a 150 venku. Možné opět budou také skupinové prohlídky památek či muzeí.

tzr, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme