Očkování proti covidu-19 o víkendu zrychluje. Nárůst nakažených oproti minulé sobotě klesl

Zdravotníci v Česku aplikovali v sobotu 16 400 dávek vakcíny proti nemoci covid-19. Bylo o 4400 více než před týdnem a zároveň nejvíc za víkendový den od začátku očkování. V sobotu přibylo v Česku 6914 potvrzených případů nákazy novým koronavirem, o 2207 méně než ve stejný den o týden dřív. Byl to nejnižší sobotní nárůst za poslední tři víkendy. Vyplývá to z dat na webu ministerstva zdravotnictví.

Praha (Aktualizováno: 23:24 14. 3. 2021) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Směrový informační ukazatel k očkovacímu centru.

Tempo očkování proti covidu-19 v Česku zrychluje i během víkendu | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Proti novému koronaviru se v Česku očkuje od 27. prosince. Přednostně dostávají vakcínů senioři, zdravotníci a učitelé. Dosud bylo aplikováno 1 068 683 dávek některé ze tří druhů očkovacích látek. Obě potřebné dávky dostalo přes 298 000 lidí.

Od začátku loňského března, kdy byl výskyt nového typu koronaviru v Česku potvrzen poprvé, se podle údajů hygieniků nakazilo 1,4 milionu lidí. Zhruba 1,2 milionu se už uzdravilo, naopak 23 226 lidí s prokázaným covidem zemřelo. V březnu dosud zemřelo 2475 nakažených, v průměru 190 denně. V únoru to bylo 144 případů úmrtí za den.

Za letošní březen přibylo ve statistikách zatím 159 000 nově nakažených. Nejvíce se epidemie v posledních dnech šíří na Jablonecku a Kolínsku, kde za poslední týden přibylo 1195, respektive 1173 nových případů na 100 000 obyvatel. Přes 1100 nakažených za posledních sedm dní vykazují ještě okresy Česká Lípa, Jindřichův Hradec a Písek.

Laboratoře provedly v sobotu 57 700 testů na přítomnost nového koronaviru. Přibližně sedm z deseti vzorků bylo prověřeno antigenními testy, které jsou méně citlivé než PCR testy. V mezitýdenním srovnání vzrostl celkový počet testů o 3000.

Podíl pozitivních případů odhalených preventivním testováním v sobotu činil 2,5 procenta, o týden dřív se blížil čtyřem procentům. U tzv. diagnostické indikace, kdy jsou testováni třeba lidé vykazující příznaky covidu-19, podíl pozitivních testů klesl ze 42 procent před týdnem na 38 procent. Mírně nižší byl v sobotu oproti předchozímu týdnu i podíl pozitivních u epidemiologické indikace testů, kdy jsou testováni lidé například kvůli možnému kontaktu s nakaženým - dosáhl 24,2 procenta, zatímco předchozí čtvrtek to bylo přes 25 procent.

Situace v nemocnicích

Nadále čelí velmi vysokému vytížení zdravotnická zařízení. V sobotu bylo v nemocnicích 8365 pacientů s covidem, z toho 1935 v těžkém stavu. Oproti předchozí sobotě vzrostl počet hospitalizací o 222 případů.

K nedělnímu ránu bylo v zemi podobně jako v minulých dnech podle ministerstva volných 12 procent lůžek na jednotkách intenzivní péče (JIP) a anesteziologicko-resuscitačních odděleních (ARO) a 25 procent standardních lůžek s kyslíkem. Rezerva neobsazených míst pro covidové pacienty je ještě na reprofilizovaných lůžkách, která jsou za běžného provozu určena k poskytování péče jiného typu či odbornosti.

Index epidemického rizika PES dnes klesl ze 73 na 71 bodů. Je to nejnižší hodnota od 12. února. Oproti předchozímu dni mírně klesly všechny čtyři ukazatele pro výpočet indexu. Reprodukční číslo udávající průměrný počet dalších lidí, které nakazí jeden pozitivně testovaný, se snížilo o jednu setinu na 0,93.

Pátému, tedy nejvyššímu stupni rizika odpovídala bodová hodnota indexu PES nepřetržitě od 14. února do tohoto pondělí. Maximem bylo 82 bodů, kterých index za tu dobu dosáhl třikrát. Nejvyšší možné skóre indexu je 100 bodů. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) v lednu uvedl, že skóre PES už není pro určování opatření proti šíření covidu-19 relevantní. Klíčovým ukazatelem je obsazenost nemocnic, která zůstává vysoká.

tzr, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme