V úterý přibylo v Česku 5854 nakažených. Počet odhalených případů covid-19 překročil 500 tisíc

Během úterý laboratoře odhalily 5854 pozitivních testů, přibližně o 1600 více než minulé úterý. Celkový počet potvrzených případů nákazy koronavirem tak od jarního vypuknutí epidemie překročil hranici 500 000. S nemocí se v současnosti potýká 78 203 lidí, zemřelých s covidem je 7499. Vyplývá to z aktualizovaných údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Od vypuknutí epidemie se nákaza potvrdila ve více 500 000 případech (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Skóre v protiepidemickém systému PES zůstalo ve středu na 57 bodech, třetí den je tak ve třetím z pěti stupňů pohotovosti.

Od března, kdy se nákaza začala v Česku šířit, prokázaly testy koronavirus v 502 534 případech, přes 80 procent pozitivně testovaných se už vyléčilo, většina měla mírný průběh nemoci.

V nemocnicích se v pondělí léčilo 5497 lidí s covidem, to je přes šest procent z aktuálně nakažených a o 200 víc než předchozí den. Ve vážném stavu bylo 826 hospitalizovaných, o dva méně než v neděli.

V posledních týdnech počet hospitalizovaných pozvolna klesá. Začátkem listopadu, kdy vrcholila druhá vlna, vyžadovalo nemocniční péči přes 8200 nakažených a zhruba 1200 mělo těžký průběh nemoci. Nemocnice už mohou znovu provádět plánované neakutní operace, které musely v uplynulých týdnech odkládat kvůli rostoucímu počtu pacientů s koronavirem.

Do statistik přibylo od úterního večera 16 úmrtí, celkový počet obětí se zvýšil na 7499. Za úterý eviduje ministerstvo zatím 59 úmrtí. Nejvíce lidí s covidem zemřelo 3. listopadu, a to 257. V poslední době se počet obětí za jeden den pohybuje mezi 100 a 200.

Šíření nákazy v posledních týdnech oslabuje. Ještě na přelomu října a listopadu stoupaly denní přírůstky nakažených až k 15 000, v minulém týdnu nárůst jen jednou překročil 6000.

Vývoj epidemie hodnotí systém PES. Od pondělí je Česko ve čtvrtém, druhém nejvyšším stupni rizika, protiepidemická opatření se mírně rozvolnila. Do třetího stupně se skóre dostalo v pondělí, při setrvání na této úrovni po dobu sedmi dní je možné navrhnout další zmírnění opatření. Vláda bude o dalším rozvolňování, týkající se například otevření obchodů či restaurací, mimořádně jednat v neděli.

tzr, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme