Ve středu v Česku přibylo 1857 nakažených. Očkování dostalo za den téměř 77 tisíc lidí

Za středeční den přibylo v Česku 1857 nakažených koronavirem, o čtvrtinu méně než před týdnem. Proti covidu-19 bylo ve středu naočkováno 76 099 lidí, což je druhý nejvyšší počet za den od začátku vakcinace a o desetinu více než před týdnem. Vyplývá to z dat ministerstva zdravotnictví.

Sledujeme online Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ve středu přibylo 1857 nakažených koronavirem (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Denní počty očkovaných proti covidu-19 tak v Česku nadále rostou. Od neděle bylo každý den očkováno více lidí než za stejný den předchozího týdne. Ve středu ve srovnání s předešlým týdnem stoupl počet očkovaných skoro o 6000 na více než 76 000. Více lidí dostalo za jeden den vakcínu od začátku očkování pouze minulý čtvrtek, kdy bylo podáno 77 932 dávek. Celkem bylo v Česku aplikováno už 3,42 milionu dávek očkování proti covidu-19 a plně naočkováno je zhruba 1,04 milionu lidí.

Denní nárůsty počtu případů covidu-19 klesají postupně od začátku března, kdy dosahovaly téměř 17 000. Ve středu se poprvé po dlouhé době dostal nárůst pod dvě tisícovky za všední den. O víkendech se sice počty nově nakažených v posledních týdnech dostaly dokonce i pod 1000, ale během víkendů se mnohem méně testuje.

Počet nových případů covidu-19 za týden v Česku k dnešku klesl na 118 na 100 000 obyvatel. Tímto údajem se nyní vláda řídí při uvolňování protiepidemických opatření. Některá omezení kabinet v posledních týdnech uvolnil v krajích, kde se počet případů nákazy na obyvatele dostal na úroveň kolem stovky či níže. Pod touto hranicí je aktuálně přesně polovina regionů Česka. Nejpříznivější je nyní situace v Karlovarském kraji, kde za poslední týden přibylo 40 nakažených v přepočtu na 100 000 obyvatel. Naopak ve Zlínském kraji bylo za týden 181 nakažených na 100 000 obyvatel, což je nejvíce ze všech regionů.

Klesá i množství lidí s covidem-19 v nemocnicích. Ke středě hospitalizovaných ubylo oproti minulému týdnu přibližně o pětinu na 2348, což je nejméně od poloviny loňského října. Ve vážném stavu je nyní 425 pacientů.

Snížilo se mírně rovněž takzvané reprodukční číslo udávající, kolik dalších lidí nakazí jeden pozitivně testovaný. Podle údajů k protiepidemickému systému (PES) kleslo ze středeční hodnoty 0,87 na čtvrtečních 0,85. Čím níže je číslo pod hodnotou jedna, tím pomaleji se epidemie šíří.

Od začátku loňského března, kdy byl v Česku poprvé prokázán výskyt nového koronaviru, bylo zaznamenáno dohromady přes 1,64 milionu případů covidu-19. Zemřelo celkem 29 521 lidí s covidem-19.

tzr, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme