Za úterý přibylo v Česku nejvíce nakažených od začátku epidemie. Testy odhalily 17 278 případů

V úterý odhalily testy nákazu koronavirem u 17 278 lidí – jde tak o nejvyšší denní nárůst od začátku epidemie. Vyplývá to z dat ministerstva zdravotnictví. Mírně ubylo množství hospitalizovaných pacientů, ke středečnímu ránu jich je 7001, ve vážném stavu je přibližně tisícovka z nich. Rizikový index PES je ve středu na 86 bodech, ministerstvo pro jeho výpočet poprvé použilo novou metodu.

Praha (Aktualizováno: 9:03 6. 1. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Od začátku epidemie bylo v Česku zaznamenáno zhruba 777 000 případů covidu-19 (ilustrační foto) | Foto: David W Cerny | Zdroj: Reuters

Podíl nově zaznamenaných případů nákazy na počtu provedených testů stoupl z pondělních 37 procent na zhruba 41,5 procenta. V předchozím týdnu ale dosahoval i výrazně vyšších hodnot, v pátek přesahoval 52 procent.

Už v předchozím týdnu se denní počet nově nakažených dostal ve středu nad 17 000 a minulé úterý činil zhruba 16 500. Předchozí rekordní nárůsty počtu případů covidu-19 na přelomu října a listopadu se pohybovaly pod 16 000 denně.

Od 1. března, kdy testy prokázaly nákazu koronavirem u prvních lidí v Česku, bylo v zemi zaznamenáno zhruba 777 000 případů covidu-19. Aktuálně nemocí trpí přes 126 000 lidí. V pondělí bylo zaznamenáno 124 úmrtí, v úterý 90 – ministerstvo zdravotnictví ale údaje o počtech zemřelých zpětně navyšuje. Celkově během epidemie zemřelo 12 436 lidí.

Nejvýrazněji v posledních dnech rostl počet nakažených na severovýchodě Čech. Na Trutnovsku přibylo za posledních sedm dní v přepočtu na 100 000 obyvatel přibližně 910 případů nemoci a na Rychnovsku 882. Nárůst počtu případů covidu-19 přes 800 byl v uplynulém týdnu zaznamenán také na Opavsku a Ostravsku.

Skóre PES

Rizikový index protiepidemického systému (PES) ke středečnímu dni klesl na 86 bodů. Už víc než týden tak odpovídá nejpřísnějšímu, pátému stupni pohotovosti označovanému jako kritický stav, při němž se nákaza šíří komunitně a kapacity nemocnic se blíží svému limitu.

Ministerstvo už dva měsíce nezveřejňuje podrobnosti o pandemii. ‚Nedorozumění,‘ brání se resort

Číst článek

Ministerstvo zdravotnictví poprvé zveřejnilo protiepidemické skóre podle upravených parametrů, kdy do hodnoty nově započítává podíl hospitalizovaných s covidem, u nichž se nákaza prokázala až v nemocnici, a přestalo zohledňovat relativní pozitivitu testů.

V úterý byla hodnota PES ještě podle staré metodiky 89 bodů, den před tím 85 a první tři lednové dny 90 bodů ze sta, což bylo dosud nejvyšší číslo.

Další parametry pro výpočet protiepidemického skóre, tedy průměr nakažených na 100 000 obyvatel za posledních 14 dní a čtrnáctidenní průměr nakažených mezi seniory, zůstaly i v upraveném výpočtu. Ve dvou nejvážnějších stupních pohotovosti už ministerstvo nezveřejňuje hodnotu indexu pro jednotlivé okresy ani kraje.

Opatření v zemi odpovídají pátému stupni od 27. prosince. Vláda před Vánocemi uvedla, že to tak zůstane minimálně do neděle 10. ledna. Kvůli nepříznivé epidemické situaci a zhoršující se situaci v nemocnicích budou s největší pravděpodobností platit i příští týden.

tzr, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme