V Česku se během epidemie nakazilo přes 16 000 lidí. Vojtěch slíbil výsledky testů do dvou dní

Počet případů nemoci covid-19 v Česku od začátku epidemie ke čtvrtečnímu datu přesáhl hranici 16 000. Za středu přibylo 278 potvrzených případů na celkových 16 093. Jednalo se opět o druhý nejvyšší denní nárůst od června. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví. Jeho šéf Adam Vojtěch (za ANO) také ve čtvrtek představil Národní strategii testování - laboratoře podle něj mohou provést 17 000 testů denně a dát výsledky do 48 hodin.

Tento článek je více než rok starý.

Praha (Aktualizováno: 12:05 30. 7. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Plošné testování v Praze

Aktuálně mohou podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) laboratoře provést 17 000 testů denně (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Poslední zhruba dva týdny vytrvale roste také počet lidí aktuálně trpících covidem-19. Ve středu se dostal na 4290, což je nejvíce od poloviny dubna. Nejvyšší počet aktivních případů nemoci, tedy počet potvrzených případů nákazy po odečtení vyléčených a zemřelých, byl podle údajů ministerstva 11. dubna, kdy jich bylo 4684.

Nejvíce nových případů za uplynulý týden bylo zaznamenáno na Prachaticku, a to zhruba 57 nakažených v přepočtu na 100 000 obyvatel za posledních sedm dní. V Prachaticích ve středu začalo testování na koronavirus u zaměstnanců společnosti Intica Systems a dalších lidí na firmu navázaných. Testy už absolvovalo 333 lidí a byly zatím potvrzeny asi tři desítky nakažených. Prachaticko překonalo Jihlavsko, kde byla dosud situace nejvážnější. Na Jihlavsku bylo podle aktuálních údajů za posledních sedm dní asi 45 nových případů na 100 000 obyvatel.

Údaj o počtu zemřelých lidí s covidem-19 zvýšilo ministerstvo před čtvrtečním polednem oproti ranním údajům o čtyři na celkových 378. Zároveň ale revidovalo údaje za předchozí dny, takže ve čtvrtek přibyli podle úřadu jen dva mrtví. Ve středu nebyla zaznamenána žádná úmrtí nakažených a v úterý zemřeli tři lidé. V nemocnicích je kvůli této nemoci podle posledních údajů ministerstva ze středečního večera 120 lidí, z nichž 21 je ve vážném stavu.

Text pokračuje pod online reportáží.

Národní strategie testování

Ministerstvo zdravotnictví také ve čtvrtek představilo Národní strategii testování, jejíž hlavní cíl je vytvořit páteřní síť laboratoří po České republice a navýšit jejich maximální kapacitu. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) jsou aktuálně laboratoře schopné provést až 17 000 testů denně. Hlavní hygienička Jarmila Rážová si pak od vybudování páteřní sítě slibuje především zrychlení odběrů a vyšetření.

„Hlavním výstupem je vybudování páteřní sítě laboratoří a odběrných míst, která musí být rovnoměrně rozprostřená po České republice. Budeme tak moct lépe plánovat, jaké kapacity budou nutné pro jednotlivé kraje, aby se dosáhlo co nejrychlejšího vyšetření a zavedení dat do informačního systému, tedy trasování nebo uvádění do karantény. Je to ucelený systém, jehož pravidla musí všichni dodržovat, abychom se vyhnuli problémům,“ uvedla Rážová na tiskové konferenci.

Kromě nemocnic budou hrát v systému důležitou roli i soukromá zařízení. „Nemůžeme vycházet pouze z páteřní sítě, ale jsou tam definovány i další záložní laboratorní kapacity, které budou taktéž využívány, pokud to bude nezbytně nutné,“ řekl Vojtěch. „Je nutné, aby tyto páteřní laboratoře byly připraveny testovat od pondělí do neděle a nebyly žádné prodlevy. Aby pokud vzorek doputuje, byla dodržena maximální lhůta nastavená od 17. dubna, a to 48 hodin pro vyšetření daného vzorku,“ dodal ministr.

Vojtěch dále uvedl, že v podzimní době vyššího počtu respiračních onemocnění budou muset být při testování upřednostněni rizikoví lidé, například s chronickými chorobami či ti, kteří prodělali vážnou nemoc. „Je jasné, že pokud budeme mít milion lidí, kteří budou vykazovat dané symptomy, budou muset být prioritizováni ti, kteří jsou rizikoví - pacienti, kteří mají komorbidity, chronické choroby,“ zdůraznil Vojtěch.

tzr, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme