Česko v pondělí zaznamenalo 64 nově nakažených. Britové nasadí roušky v obchodech

Za pondělí přibylo v Česku 64 nových případů infekce koronavirem, jde tak o podobný nárůst jako v předchozích dvou víkendových dnech. Od začátku epidemie se v Česku nakazilo přes 13 200 lidí, z nichž více než 8400 se uzdravilo a 353 zemřelo. Aktuálně se pak s nemocí potýká přes 4500 lidí. Vyplývá to z dat ministerstva zdravotnictví.

Tento článek je více než rok starý.

Sledujeme online Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Plošné testování koronaviru v Praze

Hygienici nařídili plošné testování 1500 lidí z firmy na Novojičínsku (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Aktuální počet nemocných v pondělí dál stoupal a dosáhl 4512. Dosud nejvyšší počet aktivních případů mělo Česko při jarním šíření nákazy, kdy se 11. dubna s nákazou potýkalo 4731 lidí. V nemocnicích je nyní s nákazou 132 pacientů, 15 z nich je ve vážném stavu. S covidem-19 v Česku zemřelo 353 lidí, v pondělí přibyla po třech dnech bez úmrtí jedna oběť.

V Česku se počet nakažených začal významněji zvyšovat na konci června, kdy se nákaza rozšířila na Karvinsku. Denní přírůstek tehdy překonal i tři stovky. V pracovních dnech minulého týdne denní přírůstky překračovaly stovku, v pátek přibylo 143 případů, což bylo v červenci zatím nejvíc.

Text pokračuje pod online reportáží.

Množství odhalených případů souvisí s počtem testů v daném dni. Za sobotu jich laboratoře provedly podle aktualizovaných údajů 2207 a odhalily 53 nemocných. Nedělních 59 případů covidu-19 hygienici našli mezi 1441 testy. Mezi testovanými tak bylo v sobotu 2,4 procenta nakažených, v neděli 4,09 procenta.

Podle odborníků se virus v Česku nekontrolovaně nešíří, ve většině okresů se nově nakažení neobjevují, lokální ohniska nemoci jsou na Karvinsku, Frýdecko-Místecku, Kutnohorsku a Jihlavsku. Nejvíce zasažené je Karvinsko v Moravskoslezském kraji, za uplynulý týden tam zaznamenali zhruba 73 nových případů na 100 000 obyvatel. Na sousedním Frýdecko-Místecku je za posledních sedm dní 35 nových případů na 100 000 obyvatel. V těchto dvou okresech se situace podle krajských hygieniků uklidňuje.

Hygienici nařídili otestovat 1500 lidí v souvislosti s nákazou kornavirem ve firmě Varroc na Novojičínsku

Číst článek

Nově se covid-19 objevil mezi zaměstnanci firmy Varroc Lighting na Novojičínsku, kde se v pondělí potvrdilo 23 nakažených. Hygienici tam od úterý nařídili plošné testování 1500 lidí. Na Novojičínsku je za poslední týden 13 nových případů na 100 000 obyvatel. Na Jihlavsku je za stejné období 16 nově nakažených – jihlavský krizový štáb proto obnovil v regionu nošení roušek v MHD, u kadeřníka, ve velkých obchodech a nákupních centrech, ve zdravotnických a sociálních zařízeních i na venkovních kulturních akcích. Opatření začne platit od úterních 15.00 do odvolání.

Česko také zaregistrovalo nové případy koronaviru u lidí po návratu ze zahraničí, v centrální databázi infekčních nemocí je od 1. do 11. července evidováno devět takových případů ze šesti zemí. Tři nakažení lidé byli na Slovensku, dva ve Švédsku a po jednom v Chorvatsku, Británii, Maďarsku a Srbsku.

Ve Švédsku se nakazili dva Češi, na Slovensku tři, vyjmenoval Dušek. ‚Zanedbatelná čísla,‘ říká

Číst článek

Povinné roušky

S nákazou stále bojuje i Velká Británie. Vláda se tak po dlouhém váhání rozhodla zavést povinné nošení roušek i v obchodech, a to od 24. července. Dosud Britové museli ochranu nosu a úst nosit pouze v prostředcích veřejné dopravy Podle agentury PA by měl rozšíření nařízení v úterý oznámit ministr zdravotnictví Matt Hancock. Za porušení pak bude hrozit pokuta ve výši až 100 liber (2950 korun).

„Množí se důkazy, že nošení roušek v uzavřených prostorech přispívá k ochraně lidí a jejich okolí před koronavirem,“ uvedl mluvčí britského kabinetu.

Vláda se během diskuse o rozšíření nošení roušek obávala, že  jich pak nebude dost v nemocnicích a v pečovatelských zařízeních. Také se objevovaly domněnky, že nošení roušek vede k falešnému pocitu jistoty.

tzr, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme