Patnáct dní ve čtvrtém stupni rizika. Testy zachytily 8452 nakažených, o 240 víc než před týdnem

Koronavirus se ve středu v Česku prokázal u 8452 lidí, nových případů je zhruba o 240 víc než před týdnem. V mezitýdenním srovnání přitom nakažených v posledních dvou týdnech ubývalo. Hospitalizovaných s nemocí covid-19 je po dvou dnech znovu méně než 6000. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Index PES je třetí den po sobě na 68 bodech. Zůstává tak už 15 dní ve čtvrtém z pěti stupňů rizika šíření epidemie koronaviru.

Praha (Aktualizováno: 11:46 28. 1. 2021) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podzim

Reprodukční číslo se už dva týdny zvýšuje (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Koronavirem je nyní v Česku nakaženo 97 316 lidí. Z 964 660 případů nákazy potvrzených od počátku epidemie loni v březnu se vyléčilo 851 400 lidí.

Podíl nakažených mezi testovanými ve středu klesl ke 28 procentům, v úterý byl nad 29 procenty. Počet testů PCR se od pondělka drží pod 30 000, podobně jako ve většině pracovních dnů minulého týdne. Méně přesných, ale rychlejších antigenních testů bylo ve středu téměř 23 000, zhruba o 2000 méně než v úterý.

Nejzasaženějším regionem v Česku je potom okres Trutnov, kde se šíření covidu-19 opět zrychlilo. Na Trutnovsku za posledních sedm dní přibylo v přepočtu na 100 000 obyvatel 1025 případů nákazy, o den dříve činil sedmidenní nárůst zhruba 955 a před týdnem tam měli podle tohoto propočtu zhruba 1094 případů.

V nemocnicích v Královéhradeckém kraji bylo ve středu hospitalizováno na 540 pacientů s covidem-19, z nich víc než 120 na jednotkách intenzivní péče. Dne 30. prosince se v nemocnicích v regionu léčilo zhruba 330 pacientů.

Pod největším tlakem zůstává krajská Oblastní nemocnice Trutnov, do které denně míří deset až 15 nových pacientů s covidem-19. Podle zástupců kraje situaci zvládá jen díky pomoci ostatních nemocnic v kraji. V kraji léčí pacienty s covidem krajské nemocnice, Fakultní nemocnice Hradec Králové a soukromá ve Vrchlabí.

Článek pokračuje pod online reportáží.

Patnáct dní ve čvrtém stupni

Index protiepidemického systému je ve čtvrtek třetí den po sobě na 68 bodech ze sta, tedy ve čtvrtém stupni. V Česku už víc než měsíc platí opatření proti šíření nákazy navázaná na pátý stupeň systému PES. Přechod do čtvrtého stupně vláda zatím nechystá. Ve středu se měla zabývat změnami v systému PES, kvůli plánovanému zpřísnění opatření proti šíření epidemie ale návrhy neprobírala.

Zjednodušené reprodukční číslo, které udává, kolik lidí průměrně nakazí jeden pozitivně testovaný, roste už 11 dní za sebou. Od 16. ledna vystoupalo z 0,68 až na čtvrtečních 0,96. Když je číslo pod hodnotou jedna, epidemie zpomaluje.

Bodově se nyní na hodnotě indexu podílí šesti body. Pokud je reprodukční číslo v rozmezí 0,8 až 0,9, je to za tři body, pokud stoupne nad hodnotu jedna a je do 1,1, přičítá se do skóre devět bodů.

Opět se naopak snížil průměr nakažených na 100 000 obyvatel za dva týdny a také čtrnáctidenní průměr nakažených mezi seniory. Oba ukazatele do indexu přidávají po 16 bodech. Stagnoval podíl hospitalizovaných s nemocí covid-19, u kterých se nákaza prokázala až v nemocnici. Index navyšuje o 30 bodů.

Změny v systému?

Nejvyšší hodnoty dosáhl index PES na začátku roku, kdy se tři dny držel na 90 bodech. Ve čtvrtém stupni, který je vymezen 61 až 75 body, je index od 14. ledna. V minulém týdnu bylo skóre v pondělí a úterý na 70 bodech, poté na tři dny stouplo na 73 bodů a od víkendu do tohoto pondělí bylo 69. Od úterka je ještě o bod níž.

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) chtěl v systému PES zohlednit stav v přetížených nemocnicích. Dříve uvedl, že podmínkou pro zmírnění opatření bude pokles počtu hospitalizovaných s covidem-19 alespoň na 3000. V posledních dnech jich je v nemocnicích kolem 6000.

Mírnější zároveň mohla být některá opatření navázaná na pátý stupeň systému, nově by umožnila třeba návrat žáků devátých tříd a studentů maturitních ročníků do škol nebo sportování ve dvou i ve vnitřních prostorách. Kvůli nárůstu počtu nových případů koronaviru a hospitalizovaných s covidem-19 ale místo toho vláda dnes projedná další zpřísnění restrikcí zavedených kvůli nákaze.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme