Denní nárůst nakažených koronavirem v úterý poprvé překročil 1000. Potvrzeno je 1164 případů

V úterý přibylo v Česku rekordních 1164 potvrzených případů nákazy koronavirem, dosavadním maximem přitom bylo pátečních 796 případů. Rekordní je také počet aktuálně nemocných, kterých je 9272. U většiny z nich má nemoc mírný průběh, mnozí jsou bez příznaků. Hospitalizovaných s covidem-19 je 234 lidí, ve vážném stavu je podle posledních údajů ministerstva zdravotnictví 62 pacientů, nejvíce od 29. dubna.

Praha (Aktualizováno: 7:51 9. 9. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Od středy platí v Praze zpřísněná epidemiologická opatření (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Celkem se za více než půl roku od prvních potvrzených případů koronaviru v Česku nakazilo 29 877 lidí, z nich se přes 20 000 už vyléčilo a 441 zemřelo.

Platí pravidlo ‚roušky pod střechou‘, oznámil Vojtěch. Většina okresů v Česku na semaforu zezelená

Číst článek

Množství aktuálně nemocných, tedy počet potvrzených případů nákazy po odečtení vyléčených a zemřelých, vytrvale roste přibližně od poloviny července, tehdy jich bylo přes 2000.

Ke konci srpna evidovaly hygienické stanice přes 5500 aktuálně nakažených. V minulém týdnu pak tempo růstu zrychlilo, přírůstky nakažených byly opakovaně rekordní.

I počet lidí, kteří musí být kvůli covidu-19 léčeni v nemocnici, se v současnosti postupně zvyšuje. Za posledních 14 dní vzrostl počet hospitalizovaných o stovku a počet pacientů ve vážném stavu se téměř zdvojnásobil.

Nejhorší situace s výskytem koronaviru je podle epidemiologů v Praze, jako jediná je na mapě okresů podle rizika nákazy v oranžovém stupni. Podle ministerstva zdravotnictví začal v hlavním městě komunitní přenos, od středy se tam tak opatření proti šíření koronaviru zpřísňují. Do obchodů a nákupních center je vstup znovu možný pouze se zakrytými ústy a nosem. Stravovací zařízení musejí být mezi půlnocí a 6.00 uzavřená.

Nejvýraznější nárůst počtu nakažených za posledních sedm dní v přepočtu na 100 000 má nyní Pelhřimovsko, přibylo tam 102 nových případů covidu-19. Nákaza se potvrdila mimo jiné v domově pro seniory v Humpolci. S péčí o seniory bude na žádost kraje ode středečního dne vypomáhat 15 vojáků.

Trasování chceme zefektivnit, hájí případnou změnu Vojtěch. Hamáček nabízí pomoc policie

Číst článek

Přes 88 nakažených na 100 000 obyvatel za sedm dní má pak Praha a okres Plzeň-jih. Ředitel Krajské hygienické stanice v Plzni Přemysl Tomašuk kvůli zvýšenému výskytu nemoci covid-19 vyhlásil v úterý v Nové Vsi na Plzeňsku mimořádná opatření. Lidé tam od středy musí povinně nosit na veřejných prostranstvích roušky či respirátory, musejí dodržovat odstupy, nesmějí se shromažďovat. Pro veřejnost se zavřela restaurace a obecní úřad, nesmějí se pořádat kulturní, společenské a sportovní akce ani soukromé oslavy.

V celé zemi od 1. září platí mít zakrytá ústa a nos ve veřejné dopravě, na úřadech a dále ve zdravotnických a sociálních zařízeních.

Podle vývoje nákazy koronavirem za 14 dnů jsou na tom v Evropské unii hůř než Česko jen Španělsko, Francie, Chorvatsko, Rumunsko a Malta. V sousedních zemích je vývoj lepší. Situaci dnes odpoledne probere premiér Babiš s předsedy vlád Slovenska a Rakouska. Jde o další schůzku v takzvaném slavkovském formátu, v jakém se trojice ministerských předsedů schází od roku 2015.

tzr, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme