Epidemie v Česku dál zpomaluje. Během dvou týdnů klesl počet pacientů v nemocnici z 2000 na 800

Epidemie koronaviru dál slábne. Podle Ústavu zdravotnických informací a statistiky by měl týdenní nárůst nových případů do 10. června klesnout k 25 na 100 000 obyvatel. Díky poklesu nakažených se k běžnému provozu vracejí nemocnice i záchranné služby. „Počet lidí hospitalizovaných s covidem-19 klesl pod tisícovku a nemocnice už nepotřebují převážet pacienty jinam,“ řekl Radiožurnálu šéf zdravotnických statistiků Ladislav Dušek.

Praha (Aktualizováno: 23:57 25. 5. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zatímco v březnu byl covid-pozitivní každý třetí převážený pacient, teď je to zhruba každý dvacátý. Ilustrační foto | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Zatímco ještě před dvěma týdny potřebovalo péči lékařů skoro 2000 lidí s covidem-19 a minulý týden přes tisícovku, nyní to je mírně přes 800.

Počet nově nakažených stále klesá. Za pondělí eviduje ministerstvo 695 případů

Číst článek

„Mezitýdně je pokles obložnosti lůžek o nějakých 25 procent nad celou republikou a drží se to tempo už dlouhou dobu. Na jednotkách intenzivní péče máme přes 200 pacientů nad celou republikou. Ale ten trend je nepochybně klesající,“ řekl Radiožurnálu ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek.

„Do poloviny června očekávám, že se počty dostanou na úroveň léta roku 2020,“ dodal s odkazem na skutečnost, že loni v létě bylo v nemocnicích kolem stovky pacientů s covidem-19. 

Pro srovnání: zatímco podle Ústavu zdravotnických informací a statistiky na začátku roku mířilo každý den do nemocnic až 900 covidových pacientů, nyní jich je mezi 20 až 30.

Klidnější období, přinejmenším v souvislosti s koronavirem, zažívají i záchranné služby. Zatímco v březnu byl covid pozitivní každý třetí převážený pacient, teď je to zhruba každý dvacátý.

Celkový počet výjezdů nicméně podle šéfa Asociace zdravotnických služeb Marka Slabého příliš neklesá.

„Začíná narůstat – a myslím, že v některých chvílích je to i dobře – počet výjezdů ke zhoršení stavů chronických onemocnění a tak dále. V podstatě vlivy se navzájem doplňují, když ubylo covidu, přibylo necovidových výjezdů,“ popsal pro Radiožurnál.

Podle Ústavu zdravotnických informací a statistiky by měl týdenní počet nových případů do 10. června klesnout ze současných 47 na 25 na 100 tisíc obyvatel.

Janetta Němcová, tzr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme