Koronavirus se v pondělí prokázal u 10 811 lidí, výrazně přibylo hospitalizovaných pacientů

V pondělí přibylo v Česku 10 811 případů covidu. Je to třetí nejvyšší údaj od 7. listopadu. Podíl pozitivních případů stoupl na 42,26 procenta, to je dosud nejvyšší hodnota. Za poslední měsíc bylo také nejvíce hospitalizovaných – celkem 5395 pacientů. Za jeden den přibylo v nemocnicích téměř 500 lidí.

Praha (Aktualizováno: 0:10 30. 12. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na testy o vánočních svátcích totiž chodilo výrazně méně lidí než předtím a byli to hlavně lidé s příznaky a ti, které na test poslal lékař. Ilustrační foto | Foto: Andreas Gebert/File Photo | Zdroj: Reuters

Za pondělí v Česku testy odhalily covid-19 u 10 811 lidí. Testů bylo provedeno 25 580, pozitivita byla tedy téměř 42 %. Úmrtí v souvislosti s nákazou koronaviru přibylo v pondělí 61, jak vyplývá z dat na webu ministerstva zdravotnictví.

I přes vysoký nárůst nově nakažených za pondělí zůstává index rizika epidemie covidu-19 v Česku třetí den se 71 body ve čtvrtém stupni. Zjednodušené reprodukční číslo kleslo na 0,85, další tři parametry ovlivňující hodnotu indexu se ale zhoršují, na výsledné skóre to zatím nemá vliv.

Jak chápat covidové statistiky během Vánoc? Poměr nakažených je nepřesný, statistici chystají úpravu

Číst článek

Údaje z posledních dní ale nejsou podle dřívějšího vyjádření ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislava Duška nebo epidemiologa a poradce premiéra Romana Prymuly příliš reprezentativní.

Na testy o vánočních svátcích totiž chodilo výrazně méně lidí než předtím, a byli to hlavně lidé s příznaky a ti, které na test poslal lékař.

V krajích je index PES většinou ve čtvrtém stupni, v pátém je pouze Moravskoslezský kraj. Čtyři kraje dělí od pátého stupně jeden bod, jde o Liberecký, Královéhradecký, Pardubický a Zlínský. Nově je nejnižší skóre v Jihomoravském kraji, kde kleslo ze 71 bodů na 64. Spolu s tím stoupl počet bodů v Praze ze 61 na 66, hlavní město přitom mělo nejnižší skóre delší dobu. Praha si pět bodů připsala za zvýšení průměrné pozitivity testů.

Článek pokračuje pod online reportáží.

Porušování zákazů

Kvůli omezení šíření koronaviru platí od 27. prosince přísná opatření. Lidé se například mohou sdružovat pouze ve dvou, platí zákaz vycházení od 21.00 do 5.00 a je zavřena většina obchodů.

PŘEHLEDNĚ: Česko přejde do pátého stupně PES. Supermarkety nebudou smět prodávat některé zboží

Číst článek

Lidé však vládní opatření ne vždy dodržují. Například pražští strážníci řešili o Vánocích 696 případů porušení opatření proti šíření nemoci covid-19, nejvíc jich bylo v MHD. Strážníci řešili rovněž přestupky zákazu vycházení, nedovoleného shlukování a porušení týkající se restaurací.

Na Silvestra bude v pražských ulicích dvojnásobek strážníků než v minulých letech, hasičů bude na Silvestra a Nový rok sloužit přes 200. Řešených incidentů by letos kvůli opatřením souvisejícím s koronavirovou pandemií mohlo být méně.

Strážníci se zaměří zvláště na kontrolu dodržování zákazu vycházení po 21.00, pití alkoholu na veřejnosti, na dodržování omezeného provozu restauračních zařízení a dodržování zákazu odpalování petard na stanovených místech v Praze, jak stanovuje nová městská vyhláška.

ČTK, aur Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme