Devět hodin jednání. Přečtěte si, jak poslanci debatovali o vydání Babiše s Faltýnkem

Po celodenním jednání poslanci odhlasovali vydání svých kolegů a hlavních tváří hnutí ANO Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka. Policie chce oba stíhat kvůli kauze Čapí hnízdo. Poslance doporučil minulou středu sněmovně vydat mandátový a imunitní výbor. Poslanci hnutí ANO se vyjma Babiše a Faltýnka hlasování na protest neúčastnili.

Sledovali jsme online Praha (Aktualizováno: 20:05 6. 9. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš a 1. místopředseda hnutí Jaroslav Faltýnek při projevech o jejich vydání k trestnímu stíhání | Foto: koláž: Český rozhlas | Zdroj: ČTK

Sněmovna začala jednat v 9 hodin ráno, před jednou odpoledne poslanci odhlasovali přerušení projednávání tohoto bodu do 14.40. Následně hlasovali až po 18. hodině. Jak šéfa ANO Andreje Babiše, tak prvního místopředsedu hnutí Jaroslava Faltýnka se rozhodli vydat k trestnímu stíhání.

Policie může stíhat Babiše a Faltýnka za Čapí hnízdo, rozhodli bez účasti ANO poslanci

Číst článek

Ráno jako první vystoupili k bodu zpravodajové mandátového a imunitního výboru. Následoval projev Babiše.

„Kdybych nebyl v politice, kauzu Čapí hnízdo by nikdo nevyšetřoval a vy byste o té farmě nikdy neslyšeli,“ tvrdil ve sněmovně Babiš. Je prý odsouzen předem na základě osobních antipatií.

Nebyla tam korupce. Nikdo žádné peníze nevytuneloval, nezpronevěřil, neskončily v Panamě. Místo barabizny je tam farma, která normálně platí daně,“ prohlásil Babiš před poslanci. Po něm vystoupil první místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek.

Klíčové momenty jednání o Čapím hnízdu. 'Policie má proti Babišovi 3500 stran,' řekl poslanec Huml

Číst článek

Po prostudování policejní žádosti a po konzultaci s kolegy musím říct, že jak já, tak pan předseda a celé hnutí ANO čelíme bezprecedentnímu pokusu o ovlivnění voleb ze strany policejních orgánů,“ řekl Faltýnek před poslanci. Oznámil, že bude hlasovat pro vydání.

Podle detektivů si Babišovi blízcí přeprodávali akcie firmy, aby zametli stopy, které vedly k Agrofertu. V opačném případě by Čapí hnízdo nemělo nárok na padesátimilionovou dotaci z Evropské unie.

Imunita

Babiš i Faltýnek jsou oba poslanci, podle Ústavy je tudíž nelze trestně stíhat bez souhlasu dolní komory parlamentu. Pokud je sněmovna vydá, policii se tím uvolní ruce k zahájení trestního stíhání.

Oba politici označili kauzu Čapí hnízdo za účelovou, podle nich má za cíl poškodit hnutí ANO před říjnovými volbami do sněmovny. Babiš i Faltýnek proto z kandidátní listiny odstoupit neplánují. 

Hnutí ANO původně ve svém etickém kodexu mělo, že trestně stíhaný poslanec musí na svůj mandát neprodleně rezignovat. Letos na jaře to ale vyškrtlo.

Jednání sněmovny jsme sledovali online:

Přímý přenos

Jednání Poslanecké sněmovny můžeete sledovat v přímém přenosu:

Vyznejte se v Čapím hnízdě

Pro lepší orientaci v celém případu farmy Čapí hnízdo nabízíme přehlednou časovou osu:

Kristýna Guryčová, Filip Harzer, dp, ako Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme