Prezident udělil státní vyznamenání. Řád bílého lva převzal vídeňský starosta i německý exkancléř

Česko si připomnělo 99. výročí vzniku samostatného československého státu. Oslavy tradičně zakončilo předávání státních vyznamenání prezidentem republiky. Miloš Zeman udělil nejvyšší počet vyznamenání za své téměř pětileté působení ve funkci prezidenta republiky.

Tento článek je více než rok starý.

Praha (Aktualizováno: 20:56 28. 10. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Řád bílého lva propůjčil prezident šesti osobnostem, což je nejvíc za posledních sedmnáct let. Převzali je Michael Häupl, rakouský politik a dlouholetý starosta města Vídně, Borut Pahor, prezident Slovinské republiky, Gerhard Fritz Kurt Schröder, kancléř Spolkové republiky Německo, a in memoriam dva bývalí náčelníci generálního štábu Karel Kutlvašr a Karel Pezl.

Seznam vyznamenaných osobností 2017. Ocenění získala Vondráčková, Foglar, Schröder i Nohavica

Číst článek

Řád Tomáše Garrigua Masaryka letos obdrželi tři lidé: Petr Beck, který utekl z Osvětimi a bojoval za svobodu, architekt Jože Plečnik a americký diplomat Charles Craine.

Medaile Za hrdinství obdrželi in memoriam policista Václav Haase, hasič Jan Odermatt, partyzán Jan Přikryl a účastník bitvy u Dunkerku Antonín Šubrt.

Medaile Za zásluhy dostali například spisovatel Jaroslav Foglar, československý herec Juraj Kukura, automobilový závodník Karel Loprais, operní pěvec Štefan Margita, písničkář Jaromír Nohavica, herec Luděk Sobota, režisér Zdeněk Troška nebo zpěvačka Helena Vondráčková. Seznam všech vyznamenaných osobností najdete ZDE.

„Mám teď neuvěřitelné pocity. Když jsem slyšela všechny ty zásluhy a jména, která tady byla, tak je neuvěřitelné, že jsem se sem dostala. Nikdy nepřestanu být vděčná za to, že jsem to mohla získat,“ řekla po předávání rychlobruslařka Martina Sáblíková, která obdržela medaili Za zásluhy.

Oproti loňské ceremonii, kterou připravoval ještě bývalý šéf hradního protokolu Jindřich Forejt, nebudou také přineseny insignie Řádu bílého lva a dalších státních vyznamenání a dětský sbor nezazpívá hymnu.

Do sálu bylo pozváno více lidí než loni, přítomno by podle Hradu mohlo být kolem 800 hostů. Loni jich bylo 620.

Státní vyznamenání / medaile - přehled | Foto: Český rozhlas

Anna Jadrná, Petr Jadrný, Kristina Roháčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme