Rath přímo v soudní síni předal soudci 10 tisíc korun. Ten je odmítl přijmout a dal je do úschovy

Více než deset hodin odůvodňoval David Rath, proč by o něm ve staronovém hlavním líčení v jeho kauze neměl rozhodovat soudce Robert Pacovský. Rath v úterý poukázal na výroky prezidenta Miloše Zemana k jeho kauze, soudce je podle něj také pod tlakem ministra spravedlnosti Roberta Pelikána z ANO. Rath v závěru úterního jednání zaskočil soudce, když mu přímo během jednání předal bankovky v hodnotě 10 tisíc korun.

Tento článek je více než rok starý.

Praha (Aktualizováno: 15:50 24. 10. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

David Rath a Lucia Novanská

David Rath a Lucia Novanská | Zdroj: ČTK

Podle Ratha na soudy v jeho kauze tlačí nevybíravě politici v čele s prezidentem Milošem Zemanem a ministrem spravedlnosti Robertem Pelikánem z ANO. Zeman například uvedl, že zvažuje kárnou žalobu na soudce vrchního soudu Pavla Zelenku, jehož senát shledal odposlechy v kauze Rath nezákonnými.

Nenávist vám zatemnila rozum, internet je plný fotografií, jak spíte u piva, řekl Rath soudci

Číst článek

"Vy jste v pasti, pokud byste se ztotožnil s rozhodnutím vrchního soudu, vystavíte se útoku ze strany ministerstva spravedlnosti a prezidenta republiky. Ať rozhodnete, jak rozhodnete, jste vystaven riziku kárné žaloby. To je důvod, proč byste se měl vyloučit," uvedl Rath. Poukázal také na to, že Ústavní soud dosud nerozhodl o jeho stížnosti na Zemana, kterou podal letos v březnu.

Sám sebe pak bývalý politik obžalovaný z korupce prohlásil za obránce nezávislosti soudů. "Paradoxně já, z něhož udělala média symbol korupce, jehož je třeba ztrestat. Já jsem nejhlasitější zastánce práva soudů na nestrannost, nezávislost, práva rozhodovat nestranně, nezávisle, v souladu s Ústavou," pronesl Rath.

Další důvod, proč by o něm Robert Pacovský neměl rozhodovat, spatřuje expolitik v tom, že na něj podal žalobu kvůli tomu, že novinářům ukázal spis s údaji obviněných v kauze.

Neomluvil jste se

Rath chtěl od soudce omluvu a odškodné skoro 100 tisíc. Soudy ale jeho žalobu zamítly, věc je nyní ve stádiu dovolání u Nejvyššího soudu. Krajský soud ale musel zaplatit pokutu 10 tisíc. (VÍCE ZDE)

"Hlavní roli ve zveřejnění údajů jste hrál vy, vy jste to řídil, byla to vaše osobní odpovědnost. Očekával jsem, že se nám omluvíte za svoje selhání, že uhradíte krajskému soudu tu pokutu, protože to bylo vaše selhání. Neudělal jste ani jedno, myslím si, že je to chyba. Proto jsem se rozhodl podat na vás žalobu na ochranu osobnosti, i když jsem věděl, že bude velmi obtížné s tím uspět," vytkl Rath soudci.

Před soudním senátem krajského soudu pak několik hodin citoval ze všech dokumentů spojených s žalobou na Pacovského. Když dočetl pravomocný rozsudek, jenž mu ukládá Pacovskému uhradit náklady 10 tisíc korun spojené se soudním řízením, vytáhl z peněženky bankovky a položil je přímo před soudce. 

10 tisíc soudci

"Při této příležitosti vám dávám splátku 10 tisíc korun, protože jsem byl pravomocně odsouzen soudem, jsem rozhodnutí povinen respektovat," vysvětlil Rath.

Pacovský ale peníze odmítl. "Já jsem ty peníze věnoval dobročinné organizaci, ta vás vyzve, abyste se zaplatil. Vůči mě vy žádný dluh nemáte. Jste ochoten si vzít tyto prostředky zpět?" zeptal se Ratha. Ten ale peníze odmítl převzít, a tak skončily v úschově soudu.

Mluvil přes 5 hodin

Dalších pět hodin pak Rath odůvodňoval námitku na podjatost soudce Pacovského v pondělí, kdy volil ostré výroky. Uvedl například, že Pacovský ho musí nenávidět, že lže. Rath také uvedl, že má právo žádat soudce, který požívá úcty. A to podle něj Pacovský není. 

Soudce je podle něj podjatý i kvůli rodinným vazbám: kvůli jeho strýci, advokátovi Michalu Pacovskému. Ten Ratha v předchozím průběhu hlavního líčení na okamžik zastupoval. Rath krátce před vynesením rozsudku ohlásil, že odebral moc svým dosavadním obhájcům Romanu Jelínkovi a Adamovi Černému a že ho zastupuje Michal Pacovský.

David Rath před Krajským soudem v Praze | Foto: Michal Doležal | Zdroj: ČTK

Advokát Pacovský ale obratem soudu oznámil, že Ratha nezastupuje. Rath a jeho obhájci ho prý oklamali. Myslel si, že má Ratha zastupovat v jiné kauze. Podle expolitika však v tomto lže. "Jak mě může soudit soudce, jehož rodinný příslušník o mně a mých obhájcích prohlašuje, že jsme ho oklamali?" tázal se Rath.

V korupční kauze je celkem 11 obžalovaných, policie je pozatýkala v květnu 2012. Zbylými stíhanými jsou stavební manažeři, jednatelé zdravotnických společností nebo spolupracující obviněná Ivana Salačová. Za hlavní organizátory trestné činnosti pak policie považuje manžele Kateřinu a Petra Kottovi.

Krajský soud již všechny potrestal, Ratha 8,5 roky. Ovšem odvolací vrchní soud verdikt zrušil kvůli nezákonnosti odposlechů a případ vrátil na začátek. Do kauzy ale zasáhl ministr Pelikán, který podal stížnost pro porušení zákona v neprospěch Ratha a spol. Nejvyšší soud mu vyhověl a rozhodl, že odposlechy podle něj platí. Staronové hlavní líčení je naplánováno ještě na dalších 16 dnů.

Ondřej Golis Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme