Denní přírůstek případů koronaviru v Česku poprvé přesáhl 500, aktuálně nemocných je přes 5000
Denní přírůstek počtu případů koronaviru v Česku v pátek poprvé přesáhl 500. Dosavadní rekord z 27. března byl 377. V pátek nově potvrzených 506 případů zvýšilo jejich celkový počet na 21 551. Zhruba tři čtvrtiny nemocných covidem-19 se vyléčily a 411 lidí zemřelo. Počet aktuálně nemocných znovu přesáhl 5000. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.
Více než 300 nových nemocných covidem-19 za den odhalily laboratoře od březnového začátku šíření onemocnění v Česku zatím osmkrát, z toho čtyřikrát v srpnu. Dosud naposledy to bylo ve středu. Podle zástupců vlády a vládních epidemiologů je ale současná situace jiná než za první vlny epidemie na jaře, poukazují na nynější menší množství hospitalizovaných s koronavirem a nízké počty úmrtí.
Nárůst nových případů odpovídá masivnímu testování, včera přes 8000 testů. Testujeme hlavně kontakty nakažených. Nejvíce případů hlásí Praha a střední Čechy. Důležité: počet těžkých pacientů neroste. Situaci nonstop monitorujeme a máme pod kontrolou, a to díky @Chytrá karanténa.
09:53 – 22. 08. 2020
V nemocnicích se s covidem-19 aktuálně léčí 108 lidí, 22 z nich potřebuje intenzivní péči. Podobná čísla hlásí ministerstvo zdravotnictví v posledních čtyřech týdnech, na přelomu března a dubna byly údaje o hospitalizovaných i čtyřnásobné. Zemřelí s koronavirem za středu přibyli tři, od začátku týdne se počet zvýšil o 13 úmrtí.
Aktuálně nemocných bylo víc než 5000 podle tehdejších čísel ministerstva zdravotnictví už počátkem srpna. Revidované údaje ale ukazují, že nynějších 5078 aktuálně nemocných je zatím nejvíc. U výrazné většiny nakažených je průběh nemoci mírný.
Text pokračuje pod online reportáží.
Nejvíce nakažených za posledních sedm dní v přepočtu na 100 000 obyvatel je nově na Kolínsku, zhruba 40. Následuje Uherskohradišťsko s 37 a okres Plzeň-sever s 35 případy na 100 000 obyvatel za poslední týden. Nad 30 je tento údaj ještě v Praze, bez nových případů za posledních sedm dní je aktuálně pouze Jesenicko.
WHO doufá, že pandemie koronaviru bude kratší než španělská chřipka a potrvá méně než dva roky
Číst článek
Česko se nyní připravuje na zářijový návrat dětí a studentů do škol, který by mohl podle epidemiologů situaci s covidem-19 v Česku zhoršit. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) nejprve ve středu ohlásil přísnější pravidla pro nošení roušek od září, ve čtvrtek je po jednání s premiérem Andrejem Babišem (ANO) zmírnil. Zástupci sněmovní opozice v té souvislosti vyjadřují pochybnosti o tom, že o pravidlech rozhodují odborníci, jak tvrdí premiér.
Zakrývání nosu a úst v Česku bude od září podle poslední verze pravidel povinné v hromadné dopravě, na úřadech, ve zdravotnických a sociálních zařízeních a u říjnových krajských a senátních voleb. Oproti středečnímu vyhlášení lidé nebudou muset roušky nosit ve školách, obchodech, restauracích a službách pro zákazníky, jako jsou kadeřnictví a pedikúra. Babiš nepředpokládá, že zásady se do konce prázdnin znovu změní.
Testování v Evropské unii
Srovnání podle počtu provedených testů na koronavirus na milion obyvatel v EU podle webu nakit.cz/koronadata (denní přírůstek v ČR v pátek poprvé přesáhl 500; za nárůstem bylo podle ministerstva zdravotnictví masivní testování; hlavní hygienička ČR Jarmila Rážová v sobotu ČT24 uvedla, že v pátek bylo provedeno přes 8000 testů):
Podle testů na milion obyvatel je ČR s 77 138 testů na milion obyvatel v rámci EU na 20. místě (jen sedm zemí "sedmadvacítky" má méně testů), v polovině května byla ČR v tomto srovnání na 16. místě. Ve světě je ČR na 60. místě, v květnu se pohybovala na konci čtvrté desítky.
Podle počtu provedených testů je v ČR v rámci EU s 826 072 testy nyní na 14. místě, v polovině května byla na 10. místě. Ve světě je ČR na 53. místě, v květnu byla na konci třetí desítky.