Za neděli odhalily testy 1113 nakažených koronavirem. Opět více než minulý týden

Počet nakažených koronavirem v Česku se v neděli zvýšil o 1113 případů, zhruba o 40 více než před týdnem. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví. Rizikové skóre v protiepidemickém systému PES je již druhý den na hodnotě 64, což odpovídá přísnějšímu čtvrtému stupni pohotovosti.

Praha (Aktualizováno: 8:45 7. 12. 2020) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Počet lidí v prodejně je omezen, každý při vstupu obdrží žeton pro lepší kontrolu počtu zákazníků

Česko je od čtvrtka 3. prosince ve třetím stupni přísnosti opatření v protiepidemickém systému (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Od březnového začátku epidemie odhalily laboratoře v Česku 546 833 nakažených. Více než 478 000 lidí se z nemoci již vyléčilo. V zemi tak je nyní bezmála 60 000 nakažených, většina má mírný průběh nemoci.

Index PES byl téměř dva týdny na 57 bodech, v neděli ale o sedm bodů stoupl. Důvodem bylo hlavně zvýšení reprodukčního čísla nad jedna a nárůst podílu pozitivních případů. Dostane-li se index do nižšího či vyššího pásma, neznamená to automaticky změnu opatření. Pro zlepšení musí v nižším pásmu zůstat sedm dní, pro zhoršení tři dny. Vždy ale o změně musí rozhodnout vláda. Čtvrtý stupeň se pohybuje v rozmezí od 61 do 75 bodů.

Nedělní přírůstek nových případů je nejnižší za týden, což je ale dlouhodobě běžné. V neděli se pravidelně testuje nejméně. Za celý týden přibylo v České republice 27 112 potvrzených případů koronaviru. Navzdory tomu, že se poslední čtyři dny denní nárůsty v mezitýdenním srovnání zvyšovaly, je celkové číslo stále nepatrně nižší než o týden dříve, kdy laboratoře odhalily 27 418 nakažených.

S covidem-19 dosud zemřelo 8902 lidí, počty obětí ale v posledních dnech klesají. V úterý bylo zemřelých 94, poprvé od 18. října méně než sto. Ve čtvrtek ministerstvo eviduje 90 úmrtí, v pátek 78, v sobotu 79 a na neděli zatím připadá 40 úmrtí. Při dalších aktualizacích ale tyto údaje ještě pravděpodobně vzrostou.

V sobotu bylo s koronavirem hospitalizováno 4179 pacientů, skoro o 260 méně než o den dřív. Ve vážném stavu bylo 553 z nich, což znamená pokles o 23 případů. Laboratoře v sobotu provedly 12 804 testů na covid-19, jako obvykle je to výrazně méně než ve všední dny – v uplynulém týdnu to bylo v průměru zhruba 22 000 testů denně. Podíl pozitivních testů se zvýšil téměř na 26 procent, to je nejvíc od 14. listopadu.

Česko je od čtvrtka 3. prosince ve třetím stupni přísnosti opatření v protiepidemickém systému, což umožnilo s omezením kapacity otevřít všechny obchody, restaurace, hotely či provozovny služeb. Kvůli vysokému podílu pozitivních případů a zvýšení reprodukčního čísla nad jedna se skóre protiepidemického systému PES k neděli zvýšilo o sedm bodů na 64, což by odpovídalo čtvrtému stupni, který se pohybuje od 61 do 75 bodů. Pro zhoršení by skóre v tomto pásmu muselo zůstat tři dny.

tzr, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme