V nemocnicích je nejméně lidí s covidem za více než měsíc, v sobotu přibylo 4025 nových případů

V sobotu testy odhalily 4025 nových případů nákazy koronavirem, o víkendu se ale testuje méně. Počet lidí hospitalizovaných v českých nemocnicích s onemocněním covid-19 v sobotu klesl o 476 na 5391. Méně pacientů s novým koronavirem bylo v nemocnicích naposledy 27. prosince, tedy před více než měsícem, vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Praha (Aktualizováno: 9:01 31. 1. 2021) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Příprava vozíčku na odpolední testování

V sobotu bylo v Česku provedeno 13 902 PCR testů a 12 452 testů antigenních. | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

V sobotu bylo podle údajů ministerstva zdravotnictví provedeno 13 902 PCR testů a 12 452 testů antigenních. Pozitivních bylo 28 procent otestovaných vzorků. V současnosti je v Česku 96 549 aktivních případů onemocnění covid-19. Na onemocnění způsobené novým typem koronaviru už zemřelo 16 308 lidí.

Index epidemického rizika PES pro neděli stoupl ze 68 na 70 bodů. I nadále ale zůstává ve čtvrtém, tedy druhém nejvyšším stupni rizika. 

Reprodukční číslo se v sobotu dostalo mírně nad 0,99, což je jeho nejvyšší hodnota od 13. ledna.

Text pokračuje pod online reportáží.

Epidemické riziko

Index epidemického rizika PES v neděli stoupl ze 68 na 70 bodů. Důvodem vzestupu indexu je mezitýdenní nárůst podílu pacientů s covidem, u kterých byla infekce odhalena až po přijetí do nemocnice. Mírně stouplo také zjednodušené reprodukční číslo, zbylé dva parametry naopak klesly. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Reprodukční číslo udává, kolik lidí v průměru nakazí jeden pozitivně testovaný. Po pátečním mírném poklesu hodnoty na přibližně 0,98 se v sobotu reprodukční číslo dostalo mírně nad 0,99, což je jeho nejvyšší hodnota od 13. ledna.

K zvýšení rizika o dva body ale přispěl nárůst hospitalizovaných s nemocí covid-19, u kterých se v posledních dnech nákaza prokázala až v nemocnici. Oproti pátku byl jeho růst sice minimální, statistici ale připočetli dva trestné body za jeho mezitýdenní nárůst ze 47,2 na 47,5 procenta.

Opět se naopak snížil průměr nakažených na 100 000 obyvatel za dva týdny. Nižší je také čtrnáctidenní průměr nakažených mezi seniory.

Nejvyšší hodnoty dosáhl index PES na začátku roku, kdy se tři dny držel na 90 bodech. Ve čtvrtém stupni, který je vymezen 61 až 75 body, je index od 14. ledna. V tomto týdnu hodnota indexu kolísá mezi 68 a 70 body.

ada, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme