ONLINE: Úspěch lidovců, ze Senátu zmizí Škromach. Propadlo ANO a také ČSSD

Ve čtrnáct hodin skončilo hlasování ve druhém kole senátních voleb. Mezi výrazné momenty 2. kola patří nízká volební účast a úspěch lidovců. Nedaří se naopak dalším vládním stranám. ANO obsadí tři senátorská křesla, i když měla ve finále hned 14 kandidátů. Výrazně v Senátu oslabí ČSSD, její nominanti vyhrálo jen ve dvou obvodech.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zdeněk Škromach sleduje výsledky 2. kolega voleb do Senátu s manželkou Mirkou | Foto: ČTK

V nejsledovanějších senátních duelech uspěla v Hodoníně lidovkyně Anna Hubáčková, která porazila dosavadního senátora Zdeňka Škromacha z ČSSD. Drtivého vítězství nad bývalým hokejistou Jiřím Šlégrem podporovaným ČSSD si v Mostě připsala Alena Dernerová (S.cz). Svůj souboj prohrál i ministr průmyslu Jan Mládek z ČSSD, který v Táboře nestačil na Jaroslava Větrovského z ANO.

V Praze 6 porazil Jiří Růžička (TOP 09 a Starostové) Václava Bělohradského podporovaného koalicí ČSSD a SZ. Další dva pražské obvody (10 a 11) ovládli Ladislav Kos (koalice HPP 11,KDU-ČSL, Pirátů a SZ) a Renata Chmelová (KDU-ČSL,LES,Piráti,DPD). Za sebou nechali Helenu Válkovou (ANO) a Jiřího Holubáře (TOP 09 a Srarostové). Kandidát TOP 09 a Starostů Tomáš Czernin vyhrál v Jičíně, za ním skončil Jan Malý z ANO.

Váňa se do Senátu nedostal

V Karlových Varech neuspěl žokej Josef Váňa (ANO), kterého porazil Jan Horník (STAN). Horníkův kolega ze STAN Petr Holeček vyhrál v Mělníku, kde zvítězil nad občanskou demokratkou Veronikou Vrecionovou. Jaroslav Doubrava (S.cz) obhájil senátorské křeslo v Ústí nad Labem, kde za sebou nechal kandidáta ANO Františka Holešovského. Volby v Liberci opanoval Michael Canov (Starostové podporují M. Canova), který drtivě porazil Marka Vávru z ANO.

Plzeň - město bude v horní komoře zastupovat Václav Chloupek (Občané a patrioti), který porazil sociální demokratku Dagmar Terelmešovou. V Berouně, Českém Krumlově a Jihlavě zvítězili kandidáti ODS: Jiří Oberfalzer, Tomáš Jirsa a Miloš Vystrčil, kteří porazili Bohumila Stibala (ANO), Jindřicha Floriána (ČSSD) a Michala Stehlíka (KDU-ČSL).

 

Velmi nízká volební účast byla v obvodu Ostrava-město, kde nezávislý kandidát Zdeněk Nytra o 424 hlasů porazil Lianu Janáčkovou (NEZ). Těsný byl i souboj v Bruntále, kde Ladislav Václavec z ANO 2011 o osm stovek hlasů porazil Ladislava Sekaninu z KSČM.

Na Moravě výrazně získávala KDU-ČSL

Další obvody na Severu Moravy byly jednoznačnější. Ve Frýdku-Mísku porazil Jiří Cieńciala (Občané spolu – nezávislí) Pavlu Golasowskou z KDU-ČSL. V Novém Jičíně zas Petr Orel z koalice KDU-ČSL a Strany zelených získal trojnásobek hlasů oproti sociálnímu demokratovi Jaroslavu Dvořákovi.

V Olomouci i nedaleké Kroměříži ovládli druhé kolo kandidáti KDU-ČSL nad soupeři z ANO 2011. Lubomír Kantor porazil v Olomouci Milana Brázdila. Šárka Jelínková zvítězila nad Janem Haškem.

Stejný stranický souboj se stejným výsledkem absolvovali v Ústí nad Orlicí vítězný Lidovec Petr Šilar a poražený Jan Lipavský z ANO. Další senátorkou za KDU-ČSL je za Blansko Jaromíra Vítková, uspěla v souboji s Janem Machačem z ODS.

Jen dva posty pro sociální demokracii

Obvod Brno - venkov naopak tvář KDU-ČSL Stanislav Juránek ztratila v souboji s Jiřím Duškem z ANO. Na Pardubicku Miluše Horská z koalice Nestraníků a KDU-ČSL porazila Jaroslava Menšíka z ANO 2011.

ČSSD získala jen dvě senátorská křesla. V obvodě Brno-venkov porazil sociální demokrat Jan Žaloudík Pavla Staňka z ANO 2011. V Kutné Hoře Jaromír Strnad o 1500 hlasů porazil Ivo Šance (STAN). Nejsilnější vládní strana bude mít 20 senátorů místo dosavadních 27.

Eva Mošpanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme