Opakované hlasování ve sněmovně může jít až k Ústavnímu soudu

Předseda Poslanecké sněmovny a ODS Václav Klaus kategoricky odmítl tvrzení Čtyřkoalice, týkající se opakovaného hlasování o novele obchodního zákoníku. O této předloze sněmovna minulý týden hlasovala podruhé kvůli pozměňovacímu návrhu Ivana Pilipa z Unie svobody. Ten nakonec odmítla.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V.Klaus | Foto: Jan Rosenauer

Podle Klause Pilip záměrně při prosazování svého návrhu uvedl sněmovnu v omyl. Klaus tvrdí, že revokace hlasování byla oprávněná, protože schválený zákon ještě nebyl předán Senátu: "Pak bychom museli použít jiné instituty, kterým je například mimořádná schůze a nové projednávání nové novely toho či onoho zákona. V každé situaci se použije jiné ustanovení jednacího řádu, pokud nebyl ukončen tento legislativní proces, revokace je zcela na místě. To nemluvím o věcné podstatě problému, to mluvím o procedurální stránce problému."

Ivan Pilip ale dnes v Českém rozhlase znovu zdůraznil, že tento postup považuje Čtyřkoalice za nemožný. Kvůli opakovanému hlasování by se mohla obrátit až na Ústavní soud: "Pokud tady není možná shoda mezi politickými stranami, nezbyde zřejmě, než aby o tom rozhodl soud. Já předpokládám, že na návrh senátu, protože senát tady byl pokrácen na svých právech neboť on dostal k projednání všechny návrhy ze skončené říjnové schůze právě s výjimkou toho jednoho, to jest novely obchodního zákoníku."

Novelu obchodního zákoníku v podobě, kterou minulý týden po opakovaném hlasování schválila Poslanecká sněmovna odmítne v Senátu projednat Čtyřkoalice. Novela totiž podle jejích senátorů nebyla projednána ústavním způsobem. Po společném jednání senátorských klubů Unie svobody-ODA a KDU-ČSL to řekl předseda prvního z nich Daniel Kroupa. Čtyřkoalici schází v Senátu k nadpoloviční většině dva hlasy.

Markéta Kaclová, Milan Kopp, Vladimír Hrubý, Renáta Prátová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme