Opakované hlasování ve sněmovně může jít až k Ústavnímu soudu

Předseda Poslanecké sněmovny a ODS Václav Klaus kategoricky odmítl tvrzení Čtyřkoalice, týkající se opakovaného hlasování o novele obchodního zákoníku. O této předloze sněmovna minulý týden hlasovala podruhé kvůli pozměňovacímu návrhu Ivana Pilipa z Unie svobody. Ten nakonec odmítla.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V.Klaus | Foto: Jan Rosenauer

Podle Klause Pilip záměrně při prosazování svého návrhu uvedl sněmovnu v omyl. Klaus tvrdí, že revokace hlasování byla oprávněná, protože schválený zákon ještě nebyl předán Senátu: "Pak bychom museli použít jiné instituty, kterým je například mimořádná schůze a nové projednávání nové novely toho či onoho zákona. V každé situaci se použije jiné ustanovení jednacího řádu, pokud nebyl ukončen tento legislativní proces, revokace je zcela na místě. To nemluvím o věcné podstatě problému, to mluvím o procedurální stránce problému."

Ivan Pilip ale dnes v Českém rozhlase znovu zdůraznil, že tento postup považuje Čtyřkoalice za nemožný. Kvůli opakovanému hlasování by se mohla obrátit až na Ústavní soud: "Pokud tady není možná shoda mezi politickými stranami, nezbyde zřejmě, než aby o tom rozhodl soud. Já předpokládám, že na návrh senátu, protože senát tady byl pokrácen na svých právech neboť on dostal k projednání všechny návrhy ze skončené říjnové schůze právě s výjimkou toho jednoho, to jest novely obchodního zákoníku."

Novelu obchodního zákoníku v podobě, kterou minulý týden po opakovaném hlasování schválila Poslanecká sněmovna odmítne v Senátu projednat Čtyřkoalice. Novela totiž podle jejích senátorů nebyla projednána ústavním způsobem. Po společném jednání senátorských klubů Unie svobody-ODA a KDU-ČSL to řekl předseda prvního z nich Daniel Kroupa. Čtyřkoalici schází v Senátu k nadpoloviční většině dva hlasy.

Markéta Kaclová, Milan Kopp, Vladimír Hrubý, Renáta Prátová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme