Opata: Budoucnost spočívá v umělé inteligenci, bezpilotních prostředcích a v robotizaci

Budoucnost armády spočívá v technologiích, umělé inteligenci, bezpilotních prostředcích, laserem naváděné munici a v robotizaci. Na velitelském shromáždění české armády to v úterý řekl náčelník generálního štábu Aleš Opata. Ocenil vznikající vládu, že chce dát na armádu dvě procenta HDP. Končícímu ministrovi obrany Lubomíru Metnarovi (za ANO) poděkoval, že se podařilo rozhýbat armádní zakázky.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Generálporučík Aleš Opata by se mohl stát novým náčelníkem generálního štábu české armády

Náčelník generálního štábu armádní generál Aleš Opata | Foto: Michal Růžička / MAFRA | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Náčelník generálního štábu vyzdvihl, jak se v posledních třech letech dařilo modernizovat armádu a uzavírat příslušné smlouvy. Všechny stanovené cíle se podle něj podařilo splnit s výjimkou nákupu nových pásových bojových vozidel pěchoty.

Ministr Metnar nepodepíše největší armádní zakázku na vozidla bojové pěchoty. Nechá to na svém nástupci

Číst článek

Výběrová komise nedávno oznámila, že žádný ze tří účastníků nesplnil stanovené požadavky, a jejich nabídky proto nevyhodnotila. O největší armádní zakázce za asi 50 miliard korun tak bude muset rozhodnout nová vláda.

„Jsem velmi znepokojen současnou situací. Tento projekt se v žádném případě nesmí zastavit nebo brzdit. Je to záležitost národní bezpečnosti a nesnese žádného odkladu,“ řekl Opata.

Zdůraznil potřebu nakoupit pásová vozidla, nikoli kolová. Poznamenal také, že se přezbrojení armády nesmí zastavit, ale musí zrychlit.

Opata ocenil dále vybudování základů pro kybernetické a informační síly, výsadkový pluk, prapor bezpilotních systémů a prapor podpory.

„Věřím, že historie jednou ocení, co jste za velmi krátkou dobu dokázali pro armádu udělat,“ řekl Opata velitelům. Po dalším roce pandemie se podle něj nyní musí armáda zaměřit především na přípravu k obraně a musí dohnat měsíce výcviku.

Zájem dodat Česku 210 bojových vozidel pěchoty mají firmy BAE Systems, GDELS a Rheinmetall Landsysteme

Číst článek

„Naše budoucnost spočívá v technologiích, umělé inteligenci, bezpilotních prostředcích, laserem naváděné munici a v robotizaci,“ řekl. Pokud podle něj armáda tento trend podcení nebo vyhodnotí špatně, bude stará, i když bude mít nová auta.

Armáda se podle něj musí umět pohybovat v informačním a kybernetickém prostoru stejně jako na zemi nebo ve vzduchu.

„Jako armáda musíme přijmout fakt, že jsme na prahu revoluční technologické změny. Pokud jsme na to nereagovali včera, musíme to udělat dnes, protože zítra už bude pozdě,“ řekl.

Opata v projevu poděkoval také prezidentu Miloši Zemanovi za trvalou podporu. Zeman tradičně na velitelském shromáždění vystupoval, v současné době se ale léčí v nemocnici. Velitelské shromáždění se koná na ministerstvu obrany, část účastníků se k němu ale kvůli pandemické situaci připojila z generálního štábu nebo z velitelství pozemních sil z Olomouce.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme