Opatření jsou adekvátní, zakázala bych akce i do 100 lidí, říká senátorka Dernerová

Vláda sahá k razantním opatřením proti koronaviru. Je správné rušit kulturní a další podniky s účastí vyšší než 100 osob a zavírat školy ve chvíli, kdy Česko nepatří k rizikovým oblastem výskytu infekce? Přijatá opatření jsou adekvátní, dokonce bych byla ještě razantnější, říká místopředsedkyně senátního zdravotního výboru, senátorka z klubu STAN a lékařka Alena Dernerová.

Dvacet minut Radiožurnálu Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Vítám, že děti nebudou chodit do školy, protože možnost nákazy je mnohonásobně větší, a že jsou zrušené větší akce, ale nepovolila bych ani shromáždění do sta lidí,“ zdůrazňuje senátorka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jestli se bude koronavirus šířit dál, je namístě omezení veřejné dopravy, míní místopředsedkyně senátního zdravotního výboru Dernerová

Některá tuzemská kina zareagovala na opatření tím, že budou dál promítat, ale nabízet jen 99 lístků. To je podle Dernerové typicky česká cesta. „Měli bychom zakázat jakékoliv takové shromáždění, protože i těch sto lidí je hodně,“ míní. 

Vláda minulý týden zakázala účast diváků na Světovém poháru v biatlonu, naopak v nedělní fotbalovém zápasu Slavie se Spartou mohlo být 20 tisíc lidí. V té souvislosti Dernerová upozorňuje, že na biatlonových závodech se předpokládala větší účast zahraničních turistů než na fotbalovém derby.

„Se zákazem jsem souhlasila, protože kumulace jednotlivých turistů z různých koutů Evropy by byla veliká a problém by se zvýraznil,“ vysvětluje.

Děti by mohly nakazit prarodiče

Vláda rozhodla o přerušení výuky ve všech školách s výjimkou mateřských škol, přitom v zahraničí u dětí nejsou zásadní dopady. Podle senátorky je ale určitě na místě školy zavírat.

„Kumulace v dětských kolektivech je velká, pokud se děti nakazí, pak přijdou domů, tam mají prarodiče a nakazí je, a tak se virus posléze šíří,“ vítá opatření s tím, že je v pořádku, že zákaz se netýká dětí mateřských škol. „Nejnižší věková skupina je takřka nulově nakazitelná, tady by to asi nevadilo,“ doplňuje.

Zavřít hranice a omezit dopravu?

Dernerová také poukazuje na Izrael, který zavřel hranice. „Pokud se epidemie bude šířit, tak jeden z kroků je zavření hranic na určitou dobu,“ říká s tím, že od opatření, kdy policisté i hasiči vyšetřují na vybraných hraničních přechodech, nečeká valný úspěch.

Naopak na místě by bylo i omezení veřejné dopravy ve velkých městech. „Jestli budeme mít další případy, tak během několika dnů bych o tom rozhodla,“ konstatuje.

Tomáš Pancíř, Prokop Havel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme