Rok ve znamení kontrol opatření proti covidu: 115 000 přestupků, 30 000 rozdaných pokut

Policisté za nedodržení opatření zavedených kvůli šíření nákazy nemoci covid-19 udělili dosud zhruba 30 000 pokut. Kolem 27 000 přestupků potom podle mluvčího policejního prezidia Ondřeje Moravčíka předali do správního řízení. Policie kontroluje dodržování nařízení rok - loni 12. března byl poprvé vyhlášen nouzový stav, o sedm dní později začal platit zákaz vycházení bez pokrývky nosu a úst.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jedno z posledních opatření, které policie kontroluje, je zákaz přejezdu mezi okresy (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Policie provedla téměř čtyři miliony kontrol toho, zda lidé protikoronavirová nařízení dodržují. Zjistila téměř 115 000 přestupků, ze kterých většinu řešila domluvou. Na letošek připadá více než 57 000 přestupků.

VIDEO: ‚Pusťte mě, mám tady dítě.‘ Strážníci zadrželi muže bez roušky přímo před plačícím chlapcem

Číst článek

V téměř 40 000 případech šlo o porušení nařízení ministerstva zdravotnictví - tedy o nedostatečné zakrytí nosu a úst a později nenošení respirátorů či nanoroušek.

Druhou část přestupků představuje nerespektování vládních opatření. Patří mezi ně například zákaz vycházet po 21.00 večer, zákaz maloobchodního prodeje, ubytování v hotelech, přítomnosti lidí v restauracích nebo pití alkoholických nápojů na veřejnosti a od března i zákaz opustit okres.

Roušky během pandemie

Povinné roušky mimo domov nařídila vláda od 19. března. Nařízení se mírně uvolnilo po více než dvou měsících, od 25. května bylo možné roušky odložit při alespoň dvoumetrovém odstupu od jiných lidí. Zakrytá ústa a nos ale nadále zůstávaly povinné v uzavřených prostorech, na hromadných akcích či ve veřejné dopravě.

Nošení roušek venku bylo zrušeno od 15. června, povinnost roušek ve vnitřních prostorech nebo ve veřejné dopravě padla 1. července.

Částečně se roušky začaly vracet koncem července. Od 1. září byly povinné na úřadech, v hromadné dopravě a ve zdravotnických a sociálních zařízeních. Během září se opatření postupně zpřísňovalo, zakrytí nosu a úst začalo být povinné uvnitř budov, což platilo i pro školy.

Od 21. října bylo nošení roušek nutné i venku na území obcí, pokud byli lidé blíže než dva metry. Od 25. února platí v ČR povinnost nosit respirátor či jinou kvalitnější ochranu dýchacích cest před nákazou koronavirem.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme