Opatření před prasečím morem: stát nařídil plošný lov divočáků a zabíjačky na Zlínsku

Desítky divokých prasat uhynulých na Zlínsku na africký mor přiměly české úřady k novým krokům. Stát nařídil intenzivní lov divočáků na celém území Česka a povolil dosud zakázané techniky lovu. Myslivecké spolky to vítají. Státní veterinární správa přišla s mimořádným opatřením, podle kterého bude třeba porazit prasata chovaná na Zlínsku pro domácí porážku do konce července, pokud chovatelé nedodrží zásady biologické bezpečnosti chovu.

Zlín (Aktualizováno: 17:42 13. 7. 2017) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Divoká prasata na Zlínsku ohrožuje Africký mor. (Ilustrační foto)

Divoká prasata na Zlínsku ohrožuje Africký mor. (Ilustrační foto) | Zdroj: Pixabay

Kvůli zabránění šíření afrického moru budou moci myslivci v celé zemi lovit všechny kategorie prasat bez ohledu na jejich pohlaví. Budou také smět používat zaměřovače pro noční vidění a umělé osvětlení. Stát navíc vytyčil oblast intenzivního lovu v blízkosti ohniska ohraničenou dálnicemi od Lanžhota přes Brno, Vyškov, Olomouc a Ostravu po Bohumín a hranicemi s Polskem a Slovenskem, ve které bude za zastřelené divoké prase přidávat 1000 korun.

"Jako určitou motivaci a kompenzaci těch nákladů, které jsou s tím spojené," řekl ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Slovensko zavádí monitoring hranic kvůli prasečímu moru, odstřely ale zatím neplánuje

Číst článek

Myslivci budou moct prasata střílet i na pozemcích, kde se sklízejí zemědělské plodiny, a v odchytových zařízeních. Z každého prasete budou muset odevzdávat vzorky na vyšetření na africký mor prasat.

"Samozřejmě začne probíhat sklizeň a my máme zájem na tom, abychom našli dohodu se zemědělci, jak v době sklizně postupovat efektivně. Například zvažujeme to, že některé pozemky některých plodin bychom neurčili ke sklizni, aby se tam ta černá zvěř mohla stáhnout a aby tam následně mohl proběhnout efektivní odlov," řekl Jurečka.

Výjimkou zůstane okres Zlín, kde se divoká prasata dál nesmí lovit ani přikrmovat. Na Zlínsku má být podle Jurečky případný odstřel zajištěn ve spolupráci s veterináři a Asanačním ústavem tak, aby byla zastřelená zvířata rychle zlikvidována a nešířila se nákaza.

Myslivecké spolky napříč republikou většinou uvolnění podmínek lovu divočáků vítají. Někde se připravují na plošné odstřely, jinde plánují hony po žních. Shodují se, že bude těžké dostat prasata mimo vzrostlé zemědělské plodiny. Určit, kolik je v Česku divokých prasat, je podle myslivců obtížné, počty zastřelených kusů ale stoupají.

Odstřelů může být dvakrát víc

Podle posledních mysliveckých údajů se nyní v Česku ročně uloví zhruba 178 tisíc kusů. Pokud myslivci vyslyší výzvu státu, mohly by se odstřely o půlku zvednout, řekl myslivec a odborník z České zemědělské univerzity v Praze Miloš Ježek.

Prasata chovaná v okrese Zlín se vyhnou nucené porážce, pokud jejich chovatelé zabrání jejich kontaktu s divokými prasaty, budou je držet mimo výběhy a nebudou jim dávat zelenou píci. Chovatelé také nesmějí prasatům podestýlat slámou a k ošetření prasete musejí používat zvláštní pracovní oděv a obuv.

Za nedodržení podmínek hrozí pokuty. V desetikilometrové oblasti kolem ohniska choroby je podle veterinářů 143 chovatelů s 335 prasaty, údaje o celém okresu veterináři nesdělili.

O kančí zájem neklesl

V restauracích, které nabízejí kančí maso, se zájem o něj mezi hosty zatím nesnížil. "Ani s ohledem na současnou situaci s výskytem moru prasat nemám o kvalitu kančího masa strach. Je to u nás nejkontrolovanější maso, prochází pětkrát až šestkrát více kontrolami než normální maso," řekl například Petr Korger, majitel restaurace Hájenka v Kersku na Nymbursku, která je známá z filmu Slavnosti sněženek.

Od vypuknutí nákazy téměř před třemi týdny bylo na Zlínsku nalezeno 49 uhynulých divočáků, Státní veterinární správa eviduje ke čtvrtku dni 30 potvrzených případů nákazy africkým morem. Nemoc se v Česku objevila poprvé, přenášejí jej volně žijící zvířata, pro lidi není nebezpečný.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme