‚Zůstáváme v rovině doporučení.‘ Plošná opatření proti koronaviru nejsou podle oborníků v Česku nutná

Jak se vyvíjí a dál bude vyvíjet aktuální vlna pandemie? Jak je to v současné době s karanténami a izolacemi? A s jakými opatřeními mají počítat ti, kdo míří do zahraničí na dovolenou? Na tyto i další otázky odpověděli Radiožurnálu náměstek ministra zdravotnictví Josef Pavlovic (Piráti), šéf ÚZIS Ladislav Dušek, biochemik Jan Konvalinka nebo epidemiolog Petr Smejkal.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Další vlna covidu

Další vlna covidu | Zdroj: Shutterstock

V Česku není podle ministerstva zdravotnictví zatím potřeba přistupovat ohledně šíření covidu k žádným plošným opatřením. „Zůstáváme v rovině doporučení,“ potvrzuje náměstek ministra Josef Pavlovic.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celý Speciál Radiožurnálu

Vyšší čísla nakažených se nepromítají nijak zásadně do zatížení českého zdravotního systému a ani zkušenosti ze zemí jako je Portugalsko nebo Francie, kde letní pandemická vlna nastoupila oproti nám s několikatýdenním předstihem, neukazují, že by hrozil enormní nárůst počtu hospitalizovaných.

Roušky

Ministerstvo zdravotnictví zatím neuvažuje ani o vyhlášení povinnosti nosit roušku ve zdravotnických zařízeních nebo MHD. Kam až by musela čísla vystoupat, aby se to změnilo?

„Museli bychom vidět masivní zásah nějaké skupiny, kde by následně hrozilo přehlcení nemocnic. Díky tomu, že Ústav zdravotnických informací a statistiky má i nadále spuštěné všechny monitorovací systémy včetně dispečinku lůžkové péče, jsme schopni případný rizikový vývoj odhadnout čtrnáct dní dopředu,“ ujišťuje náměstek Pavlovic.

Izolace a karanténa

Plošně momentálně nejsou zavedena ani pravidla pro izolace a karantény. Rozhodnutí je na praktickém lékaři, který může na základě výsledku antigenního nebo PCR testu nařídit izolaci. Karanténa, která se vztahuje na kontakty nakaženého, momentálně nařízená není.

Pokud máte podezření, že jste mohli být ve společnosti nakažených osob, doporučuje Josef Pavlovic provést si doma antigenní test a během možné inkubační doby, tedy přibližně jeden týden, se chovat ohleduplně ke svému okolí a nosit roušku.

Čtvrtá dávka vakcíny

Ohroženým skupinám by mohla pomoci čtvrtá dávka vakcíny, tu ale zatím není možné v Česku dostat.

„Rádi bychom očkovali až na podzim, poněvadž víme, že vakcíny mají nejvyšší protektivní efekt první čtyři až pět měsíců po naočkování. Současná letní vlna nemá zatím závažný dopad do ohrožené skupiny, zatímco případná podzimní vlna by mohla mít daleko větší zásah a právě větší riziko ohrožení té populace,“ vysvětluje náměstek Josef Pavlovic.

Testování a certifikáty

V současné době se v Česku podle statistik málo testuje. Odborníci varují, že nakažených reálně musí být podstatně víc, než kolik ukazují zveřejňovaná čísla. Na test zdarma mají totiž momentálně nárok pouze pacienti, kterým lékař vystaví žádanku.

Náměstek Pavlovic ovšem upozorňuje na novinku, kterou je změna způsobu vystavování certifikátů o prodělané nemoci. K jeho vygenerování teď už není potřeba pozitivní PCR test, ale stačí pozitivní výsledek antigenního testu provedeného lékařem.

Poslechněte si celý speciál věnovaný letní koronavirové vlně.

Tomáš Pancíř, and Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme