Do opavského babyboxu někdo odložil novorozeně, holčička Zuzana je podle lékařů zdravotně v pořádku

Do babyboxu ve Slezské nemocnici v Opavě někdo v pátek časně ráno odložil čerstvě narozenou holčičku. V novém babyboxu tak bylo letos už druhé dítě. Novinářům to sdělil mluvčí nemocnice Jiří Krušina.

Opava Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

BabyBox (ilustrační foto)

BabyBox (ilustrační foto) | Foto: Honza Ptáček | Zdroj: Český rozhlas

Nejnovější typ babyboxu před několika měsíci nahradil v opavské nemocnici původní schránku, do níž bylo odloženo pět dětí, celkově tak v opavském babyboxu skončilo sedm dětí.

V opavském babyboxu nalezli chlapečka. Dostal jméno Emil, jde letos o třetí odložené dítě

Číst článek

„Našli jsme úplně čerstvě narozenou holčičku ještě s placentou, zabalenou do černé mikiny. Holčička byla mírně podchlazená, ale po první kontrole to vypadá, že bude zcela zdravá. Váží 3858 gramů,“ uvedl primář Dětského oddělení Dalibor Hudec.

Novorozenec je nyní na jednotce intenzivní péče na výhřevném lůžku. „Zdravotníci navrhli holčičce prozatímní jméno Zuzanka, po sestřičce, která během několika týdnů byla dvakrát s primářem Hudcem u babyboxu, 7. února u chlapečka Emila. Nová rodina dá holčičce s velkou pravděpodobností stejně vlastní jméno,“ doplnil Krušina.

V Česku funguje 76 babyboxů. První byl instalován v roce 2005. Jde v podstatě o novorozenecký inkubátor přístupný z vnější strany budovy. V okamžiku, kdy je do něj vloženo dítě, zapne se vyhřívání, ventilace a s mírnou prodlevou i alarm, který upozorní personál.

Schránky jsou umístěny tak, aby se lidé nemuseli bát, že je při odkládání dítěte někdo překvapí. Babyboxy mají i své kritiky, kteří tvrdí, že odporují některým článkům Úmluvy o právech dítěte, například právu na jméno, totožnost, státní příslušnost a právu znát své rodiče.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme