Zemědělec na Opavsku našel zlatý diadém, stane se součástí sbírky bruntálského muzea

Soukromý zemědělec našel na Opavsku letos po sklizni řepy zlatý diadém z doby bronzové. Stane se součástí sbírky bruntálského muzea. Vystaven bude poprvé koncem příštího roku. Nálezce čeká odměna v hodnotě deseti procent z částky, kterou stanoví znalec. Hodnotu šperku vážícího 600 gramů znalecký posudek teprve určí. Ve středu o nálezu informovala mluvčí Moravskoslezského kraje Nikola Birklenová.

Bruntál Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Muzeum v Bruntále představilo několik tisíc let starý šperk, který nalezl zemědělec na Opavsku. Diadém o váze 600 gramů pochází z doby bronzové

Muzeum v Bruntále představilo několik tisíc let starý šperk, který nalezl zemědělec na Opavsku. Diadém o váze 600 gramů pochází z doby bronzové | Foto: Petr Sznapka | Zdroj: ČTK

Soukromý zemědělec, který diadém na Opavsku našel a odevzdal, si přeje zůstat v anonymitě. Šperku si všiml náhodou na poli, když krátce po sklizni kontroloval úrodu řepy. Zlatý diadém se skrýval těsně po povrchem tisíce let. Nalezen byl koncem září. Nálezce jej odevzdal do Slezského zemského muzea,“ uvedla mluvčí.

„Nález pokladu je jen prvním bodem v dlouhém procesu, který nás ještě čeká. Nyní musíme nechat šperk ošetřit a zadat právě také zpracování znaleckého posudku, popsala ředitelka Muzea v Bruntále Ema Havelková.

Cena brambor kvůli drahým energiím poroste. Zvýšené náklady se nejvíc projeví na jaře

Číst článek

Pokud se potvrdí předpoklady odborníků, bude mít šperk nevyčíslitelnou kulturní a historickou hodnotu, doplnila.

Podle ní se musí ještě udělat například rozbory, které určí kolik karátu má zlato. Při určení výše odměny pro nálezce by se pak vycházelo právě z hodnoty zlata. Dnešní cena gramu zlata je 1357 korun.

Šperk se stane součástí sbírek bruntálského muzea. „Budeme pro něj hledat nejlepší umístění. Návštěvníci by mohli diadém poprvé spatřit nejdříve koncem příštího roku, doplnila. Nálezci patří poděkování, že šperk odevzdal, dodal náměstek moravskoslezského hejtmana Lukáš Curylo.

Šperk z období střední až mladší doby bronzové váží 600 gramů. Ve střední Evropě je doba bronzová datována přibližně 2300 až 800 let před naším letopočtem.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme