Opava chce žalovat soukromou firmu za blízký, ale nakonec neuskutečněný obchod

Opavský magistrát chtěl prodat vybavení městské pily, ale zájemce si koupi nakonec rozmyslel. Město teď chce dotyčnou firmu žalovat kvůli škodě, která mu tím údajně vznikla. Umožňuje mu to nový paragraf občanského zákoníku. Opava by mohla být jeden z prvních úřadů, který tuto cestu vyzkouší.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pila Opava ve Skřipově | Foto: Martin Knitl

Ještě poměrně nedávno se na opavské městské pile řezala kulatina, jenže firma nepřežila. Ukončila provoz a byla úředně zlikvidována.

Opavský magistrát chtěl stroje a technické vybavení, které zbylo, prodat za milion korun společnosti Pila Budišovice. Jenže ve chvíli, kdy se zdálo, že je obchod na spadnutí, firma couvla.

Přehrát

00:00 / 00:00

O dění kolem likvidace opavské městské pily se zajímal redaktor Martin Knitl

Město se domnívá, že mu tím vznikla škoda, a chce po firmě vymáhat náhradu. „Zvažovali jsme na radě velmi pečlivě, zda celou věc nechat lidově řečeno vyšumět do prázdna, nebo se chovat jako dobří hospodáři a zkusit ty náklady, které evidentně městu vznikly, dostat zpět,“ řekl náměstek opavského primátora Josef Stiborský (KDU-ČSL).

Domnělou škodu chce město vymáhat na základě nového občanského zákoníku.

„Dospějí-li strany při jednání o smlouvě tak daleko, že se uzavření smlouvy jeví jako vysoce pravděpodobné, jedná nepoctivě ta strana, která přes důvodné očekávání druhé strany jednání ukončí, aniž pro to má spravedlivý důvod,“ píše se v paragrafu 1729.

A dále: „Strana, která jedná nepoctivě, nahradí druhé straně škodu, nanejvýš však v tom rozsahu, který odpovídá ztrátě z neuzavřené smlouvy v obdobných případech.“

Protože opavský magistrát nakonec prodal stroje za mnohem méně, odhaduje ztrátu na téměř 400 tisíc korun. Žalobu podle Stiborského město podá v nejbližších dnech.

Ostravská společnost Pila Budišovice vyjádření na toto téma Českému rozhlasu odmítla.

Martin Knitl Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme