Opavský soudce, který nechal na svobodě útočnici ze žďárské školy, půjde před kárný senát

Ministerstvo spravedlnosti nesouhlasí s přístupem soudce, který propustil z léčení pozdější útočnici ze Žďáru nad Sázavou. Úřad proto na opavského soudce připravil kárnou žalobu. S informací jako první přišla Mladá fronta Dnes.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Před školou ve Žďáru nad Sázavou hoří svíčky, lidé vzpomínají na zabitého studenta | Foto: Hana Mikulincová

Šestadvacetiletá žena zaútočila už před třemi lety ve škole v Havířově. Skončila proto v psychiatrické léčebně. Loni ale opavský soud povolil její propuštění do ambulantní péče.

„Ošetřující lékař uvádí, že ústavní ochranné léčení splnilo svůj účel, zopakoval, že došlo k zásadní změně zdravotního stavu. Soudci to stačilo, protože návrh je jednoznačný,“ uvedl před časem místopředseda soudu Jaroslav Khul.

Po pár měsících od propuštění ale žena zaútočila znovu a zavraždila studenta žďárské školy. Podle ministerstva spravedlnosti soudce pochybil. Proto na něj úřad podal kárnou žalobu.

„Provinění spočívá v tom, že nedošlo k řádnému ověření a zjištění skutkového stavu, nebylo provedeno řádné dokazování. Tím byly podle paní ministryně porušeny povinnosti soudce vykonávat svou funkci svědomitě a byla ohrožena důvěra v odborné a spravedlivé rozhodování soudu,“ řekla mluvčí ministerstva Kateřina Hrochová.

Kárnou žalobou se teď bude zabývat Nejvyšší správní soud.

Zuzana Švejdová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme