Soudce z kauzy opencard čelí trestnímu oznámení. Podle protikorupčního fondu manipuloval s protokoly

Nadační fond proti korupci podal trestní oznámení na soudce pražského městského soudu Alexandra Sotoláře. Tvrdí, že soudce padělal veřejnou listinu a zneužil svou pravomoc, když manipuloval s protokoly z hlavního líčení v trestní kauze opencard. Fond o tom informoval v úterý. Kvůli protokolaci případu opencard už Sotolář čelí kárné žalobě, kterou na něj podal předseda Městského soudu v Praze.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Opencard (ilustrační foto)

Kvůli protokolaci případu opencard už Sotolář čelí kárné žalobě, kterou na něj podal předseda Městského soudu v Praze (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Sotolář v kauze opencard dvakrát uznal bývalého pražského primátora Tomáše Hudečka (dříve TOP 09) a další radní vinnými z porušování povinností při správě cizího majetku. Vrchní soud ale oba jeho rozsudky zrušil a nyní má případ na starosti nová soudkyně.

Soudce z kauzy opencard čelí kárné žalobě. Podle pražského městského soudu dezinterpretoval důkazy

Číst článek

Z protokolů z hlavního líčení a z nahrávek jeho průběhu podle protikorupčního fondu plyne, že někdo záměrně zkresloval protokoly z výslechů obžalovaných i svědků v neprospěch stíhaných politiků.

„Vrcholem nestandardností se stala skutečnost, že takto významově posunutých záznamů se pak soudce Sotolář dovolával ve svých odsuzujících rozsudcích. Takovou praxi považuje Nadační fond proti korupci za zcela nemyslitelnou v prostředí justice právního státu,“ uvedl fond.

„Setkali jsme se s několika pochybeními konkrétních soudců, kdy přijali třeba nějaké prostředky a následně pomohli nějakému obžalovanému k osvobozujícímu rozsudku. Ovšem model, že by nějaký soudce systematicky škodil obžalovaným a vytvářel si pro to důkazy, je situace, kterou známe pouze z učebnic moderní historie o totalitní zlovůli,“ podotkl právník z Nadačního fondu proti korupci Ondřej Závodský. Trestní oznámení předal fond pražskému městskému státnímu zastupitelství.

Kauzu Opencard bude řešit jiný soudce. Vrchní soud odvolal Sotoláře, nerespektoval pokyny senátu

Číst článek

Kárná žaloba, kterou podal Sotolářův nadřízený Libor Vávra, Sotolářovi vytýká jak dezinterpretování některých důkazů, tak i nerespektování názoru odvolacího soudu.

„Trestný čin v tom nespatřoval proto, že strany řízení měly k dispozici autentickou nahrávku z jednání, a tak přepis neměl tak zásadní význam. Ale i kárný soud by mohl věc postoupit orgánům činným v trestním řízení,“ sdělila v úterý mluvčí soudu Markéta Puci.

Pouze dokončuje své kauzy

Vávra v kárné žalobě navrhuje, aby Nejvyšší správní soud zbavil Sotoláře funkce předsedy soudního senátu, a to natrvalo. Sotolář před časem přešel řešit odvolací agendu a jako prvostupňový předseda senátu už pouze dokončoval své dřívější neuzavřené kauzy.

Kauza opencard: pražský vrchní soud podruhé zrušil rozsudek nad exprimátorem Hudečkem a dalšími

Číst článek

Případ se týká kontraktů s tehdejším vlastníkem práv k zamýšlené multifunkční kartě opencard, firmou Haguess. Pražští radní je v dubnu 2012 jednomyslně schválili poté, co jim je doporučila hodnotící komise.

Podle státního zástupce tím Haguess neoprávněně zvýhodnili. Obžalovaní vinu odmítají. Poukazují na to, že projekt opencard byl dlouhodobým problémem z éry primátora Pavla Béma (ODS) a že kvůli dříve uzavřeným licenčním smlouvám nemohli postupovat jinak.

Druhé hlavní líčení ve věci stihl Sotolář za jediný den. Obviněným pak rozdal stejné tresty jako napoprvé – tříletou podmínku bývalé radní pro informatiku Evě Vorlíčkové a šéfovi magistrátních informatiků Janu Teskovi, dvouletou podmínku Hudečkovi a někdejšímu radnímu pro dopravu Josefu Noskovi. Obvinění verdikt přijali s hlasitě projevovanou nevolí, Hudeček Sotoláře přirovnal ke komunistickému prokurátorovi a soudci Josefu Urválkovi.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme