Soudce z kauzy opencard čelí kárné žalobě. Podle pražského městského soudu dezinterpretoval důkazy

Předseda Městského soudu v Praze Libor Vávra podal kárnou žalobu na soudce Alexandra Sotoláře kvůli kauze opencard. Vadí mu mimo jiné, že v případu podle něj dezinterpretoval některé důkazy. A také že nerespektoval názor nadřízeného soudu. Informaci přinesla Česká televize.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 9:04 27. 11. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilustrační foto | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

„Mohu potvrdit, že předseda Městského soudu v Praze podal kárný návrh na našeho soudce doktora Alexandra Sotoláře,“ potvrdila informaci České televize pro server iROZHLAS.cz mluvčí soudu Markéta Puci.

„Jedná se o úpravy protokolace v takzvané kauze opencard. Odvolací senát mu z toho důvodu spis odebral,“ upřesnil předseda Městského soudu v Praze Libor Vávra. „Opravy vzbuzují určité pochybnosti, navíc trvaly strašně dlouho,“ dodal.

Kauzu Opencard bude řešit jiný soudce. Vrchní soud odvolal Sotoláře, nerespektoval pokyny senátu

Číst článek

Vávra navrhl, aby Sotolář přišel o titul předsedy senátu. „Znamená to, že by kolega Sotolář zůstal soudcem, ale byl by řadovým soudcem, který by nemohl řídit soudní jednání,“ doplnil Vávra.

O post by měl podle něj přijít natrvalo, tedy ne jen na omezenou dobu. Se ztrátou pozice by se zároveň pojil i nižší plat. V případu bude rozhodovat kárný senát Nejvyššího správního soudu. Sotolář se k tomu nebude vyjadřovat, řekla Radiožurnálu Puci.

Vrchní soud případ soudci Sotolářovi odebral kvůli nerespektování předchozích pokynů odvolacího senátu, jak koncem srpna informovala média včetně serveru iROZHLAS.cz.

Soudce Městského soudu v Praze Alexander Sotolář dvakrát uznal exprimátora Tomáše Hudečka (dříve TOP 09) a další radní vinnými z porušování povinností při správě majetku. Odvolací vrchní soud však oba jeho rozsudky zrušil.

Případ se týkal kontraktů s tehdejším vlastníkem práv k zamýšlené multifunkční kartě opencard, firmou Haguess. Pražští radní je v dubnu 2012 jednomyslně schválili poté, co jim je doporučila hodnotící komise. Podle státního zástupce tím Haguess neoprávněně zvýhodnili.

Obžalovaní vinu odmítají. Poukazují na to, že projekt Opencard byl dlouhodobým problémem z éry primátora Pavla Béma (ODS) a že kvůli dříve uzavřeným licenčním smlouvám nemohli postupovat jinak.

ako Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme