Opencard definitivně končí. Pražané si od listopadu nové kupony nahrají pouze na Lítačku

Na opencard si od čtvrtka již nový kupón nenahrajete. Kartu budou moci nadále používat jen cestující, kteří si kupon koupili už dříve, do doby, než platnost zakoupeného tarifu skončí. Opencard je možné vyměnit za Lítačku, nebo si nové kupony nahrát na jinou kartu.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Opencard

Ilustrační foto. | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

„V současné době máme asi 90 tisíc karet opencard s nahraným kuponem. To znamená, že výměna a vypršení platnosti bude postupná,“ řekl Radiožurnálu Vladimír Bláha z městské firmy Operátor ICT.

Některé vystavené karty na sobě sice mohou mít vytištěnou platnost až do roku 2020, reálně ale skončí s posledním dnem nahraného kuponu. 

Opencard se začala vydávat roku 2006 a o deset let později, přesněji od 1. března, bylo vystavování zastaveno. Od této doby mohou Pražané žádat pouze o novou kartu, takzvanou Lítačku.

První problémy s opencard zjistil audit již v roce 2009, kdy se ukázalo, že provoz karty je pro Prahu nevýhodný a zisky jdou především soukromé firmě Haguess a jiným neprůhledným subjektům. Od roku 2010 se poté celým projektem začala zabývat policie.

Samotné vyšetřování následně zaměstnalo soudy na několik let. Exmanažery pražského dopravního podniku zprostil obžaloby soud až v roce 2018. I dříve uložené tresty pro dva bývalé primátory Prahy zrušil vrchní soud až letos.

mto, pla Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme