Opencard: Zastupitelka ,má přímý důkaz o vazbě Haguess na magistrát'

Pražská zastupitelka Jana Ryšlinková tvrdí, že má další přímý důkaz o tom, že si firma Haguess šila sama na míru projekt Opencard. Dokládá to několika e-maily z roku 2006 mezi pracovníky magistrátu, dnešním ředitelem Haguessu Petrem Stránským a firmami, které se projektu účastní.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Opencard. Ilustrační foto.

Opencard. Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec

Z e-mailů, které odcházely a přicházely z adresy Petra Stránského, které Jana Ryšlinková předložila, je zřejmé, že posuzoval a revidoval smlouvy k Opencard. Český rozhlas měl možnost do sady e-mailů nahlédnout.

V jednom z nich například Stránský schvaluje smlouvu s Haguessem. V dalších e-mailech posílá přes prostředníky z magistrátu smlouvy s dalšími firmami, které se na projektu podílí, nebo radí úředníkům ohledně výběrového řízení.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kauzu Opencard sleduje reportér Českého rozhlasu Jan Hrbáček

Ryšlinková tvrdí, že e-maily pocházejí z relevantních zdrojů na magistrátu, a předloží je protikorupční policii, která začala projekt Opencard vyšetřovat.

"Pan Stránský je tam všude jako člověk, který schvaluje ty smlouvy, schvaluje různé technické detaily. Lidé z magistrátu se ptají přímo pana Stránského, zda je to takhle v pořádku, právníci mu přeposílají smlouvy, on na to odpovídá," uvádí Ryšlinková.

Pražský magistrát se ústy Jiřího Wolfa dušuje, že s Petrem Stránským neměl žádnou smlouvu na konzultační a poradenské služby ohledně Opencard.

"Tak my žádnou takovou spolupráci v současné době podle všech výsledků nemáme evidovánu," říká Wolf.

Totéž tvrdí i stávající šéf Haguessu a roli, kterou mu v procesu přípravy připisuje zastupitelka Ryšlinková, rezolutně popírá.

"Ne. A hlavně jsem tedy skutečně žádné smlouvy, a už vůbec ne za stranu magistrátu s žádnými z uchazečů neřešil. Takže nepředpokládám, že by ani taková e-mailová komunikace mohla existovat. Existuje bezpochyby e-mailová komunikace, která se týkala pak později řešených věcí kolem projektu jako takového, ale ne kolem smlouvy," říká Stránský.

Projekt Opencard začal vznikat v roce 2006. Podle auditů byl ale špatně nastavený byznysplán a město vyšel na 888 milionů korun. Dnes už měla karta plně fungovat, ale má jen několik funkcí. Audity upozornily například na nevýhodnost smluv nebo dělení zakázek.

Marika Táborská, Jan Hrbáček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme