Byl to hrdinský čin, ale utrpení rodiny bylo obrovské, vypráví pozůstalí po členovi výsadku Silver-A

Odkaz válečného hrdiny Josefa Valčíka z Valašskokloboucka se snaží uchovat další generace jeho příbuzných. Na člena skupiny parašutistů Silver A, který zemřel v boji s německými oddíly v kostele svatých Cyrila a Metoděje po atentátu na Heydricha, vzpomínají jeho neteř a její vnučka.

Křekov Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

"Ten příběh jsem se snažil ztvárnit nějak chronologicky. Začíná to příletem a jejich výsadkem," říká Marek

Murál Operace Anthropoid | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Nacistický teror přežila dcera Valčíkovy sestry, Vlasta Tkadlecová. Její rodiče byli zavražděni, když jí byly tři roky. Samotné události z 15. června 1942 zná už pouze z vyprávění své babičky.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor s neteří Josefa Valčíka a její vnučkou

Matka paní Tkadlecové byla po odhalení identity svého bratra Josefa Valčíka předvolána gestapem. Její známí a příbuzní ji žádali, aby se okupantům nevydala a aby se pokusila utéct, což ale odmítla.

Její děti ji už nikdy neviděly. Otec Vlasty Tkadlecové byl zatčen, když byl mimo domov v Broumově.

Podporučík pěchoty Josef Valčík | Zdroj: Archiv Eduarda Stehlíka

Celkem gestapo zatklo 14 členů Valčíkovy rodiny. Následně je nacisté odvlekli do koncentračního tábora Mauthausen. Všechny kromě Valčíkovy těhotné sestry Františky popravili okamžitě. Františka samotná byla popravena po porodu syna v pankrácké věznici. Osiřelo tak 15 dětí.

Vlasta Tkadlecová se se smrtí svých rodičů nikdy nesmířila. V její rodině se o událostech roku 1942 často mluví. Jak říká její vnučka Lenka Koutná, na tyto události se nesmí nikdy zapomenout.

Koutná svoji babičku často doprovází na různé připomínkové akce operace Anthropoid. Přiznává, ale, že samotný atentát je v rodině diskutabilní téma. Samotný čin byl podle ní potřebný a hrdinský, ale dopad na rodinu byl nesmírný.

Roman Verner Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme