Operátor Tele2 žaluje Český Telecom o dvě miliardy korun

Telekomunikační operátor Tele2 podal u pražského městského soudu žalobu na Český Telecom. Společnost tvrdí, že tarifní politika Telecomu citelně poškodila její obchodní zájmy v České republice. Po konkurentovi požaduje náhradu škody ve výši 2,14 miliardy korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ředitel Tele2 pro střední Evropu A. Olsson

ředitel Tele2 pro střední Evropu A. Olsson | Foto: Stanislav Zbyněk

Úmysl žalovat Český Telecon dnes novinářům oznámil ředitel Tele2 pro střední Evropu Anders Olsson. "Teď se plně soustředíme hlavně na žalobu proti Českému Telecomu a netuším, co uděláme, pokud bychom soudní proces nevyhráli. Nicméně jsme přesvědčeni, že spor vyhrajeme. Jinak bychom do toho nešli," prohlásil Olsson.

Škoda společnosti Tele2 vznikla podle Olssona tím, že Český Telecom opakovaně porušoval zákon o ochraně hospodářské soutěže. Ollson tvrdí, že Telecom se pomocí vysoké ceny za program bez kreditu hovorného či volných minut snaží přimět zákazníky, aby si místo služeb alternativních operátorů zvolili jeho cenové programy s kreditem nebo volnými minutami.

Společnost Tele2 tak podle Olssona má jen omezené možnosti získat v ČR větší počet zákazníků z řad domácností. "Tímto chováním Český Telecom jako dominantní operátor brání rozvoji skutečné konkurence na českém telekomunikačním trhu," prohlásil Olsson. Podobnou cenovou politiku podle něj zakazují soutěžní pravidla České republiky i Evropské unie.

Žaloba Tele2 přichází v den, kdy mají zájemci o koupi většinového státního podílu v Českém Telecomu předložit předběžné nabídky s cenou. Telecom je bývalý monopol v pevných linkách a dosud ovládá největší část trhu hlasových služeb. Zástupci společnosti dnes nechtěli žalobu společnosti Tele2 komentovat. "My jsme nic oficiálně neobdrželi a mohu říct, že si nejsme vědomi, že bychom cokoliv porušili," uvedl Vlastimil Sršeň z tiskového odboru Českého Telecomu.

Tele2 si na Telecom v minulosti stěžovala několikrát. Společnost rovněž podala na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže podněty pro podezření z nekalé soutěže kvůli službě Telecomu Internet Expres a velkoobchodním nabídkám ADSL a pronájmu pevných linek. Antimonopolní úřad loni kvůli cenovým plánům pro domácnosti a menší podnikatele zahájil s Českým Telecomem správní řízení.

Evropská telekomunikační skupina Tele2 se na rozdíl od většiny alternativních operátorů orientuje na domácnosti. Firma má ve 24 zemích 26 milionů zákazníků a předloni zvýšila výnosy o pětinu na 4,2 miliardy eur. Na český trh vstoupila v roce 2000 nabídkou pevného vysokorychlostního a bezdrátového připojení k internetu. Od roku 2002 nabízí i hlasové služby prostřednictvím volby operátora.

Martin Hromádka, Eva Hanzlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme