FK Karabach 0:0 FC Viktoria Plzeň

Operátoři mohou klientům lokalizovat ukradené mobily - zatím to ale nedělají

Čeští mobilní operátoři odmítají svým klientům lokalizovat ukradené telefony. Oskar ale minulý měsíc dokázal, že pokud jde o jeho vlastní zájem, dokáže odcizené telefony nalézt a upozornit na místo, kde se nachází, policii. Mluvčí Oskara Petr Šindler Radiožurnálu potvrdil, že dva najatí pracovníci v centrále firmy odcizili v dubnu pět telefonů, z nichž tři z nich byly vybaveny speciálním softwarem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Telefon používající bezdrátovou datovou síť Wi-Fi | Foto: mobiletechnews.com

Celková škoda se pohybovala okolo jednoho miliónu korun. Telefony se podařilo v krátké době v síti dohledat a policie je zabavila v jednom z pražských bazarů. "My jsme požádali o spolupráci policii a na základě této spolupráce se podařilo tyto telefony lokalizovat a najít v relativně krátké době," říká Šindler.

Operátoři odmítání žádostí o lokalizaci ukradených telefonů zdůvodňují především možností změny unikátního čísla telefonu - IMEI a nedokonalými zákony. S počty krádeží přitom roste i počet telefonů, které se do mobilních sítí připojují, což operátoři nemohou vyvrátit.

Mluvčí ministerstva informatiky Klára Volná ale upozorňuje, že české zákony vůbec nebrání tomu, aby operátoři službu lokalizace odcizených přístrojů poskytovali: "Ono nejde o službu telekomunikační, proto telekomunikační zákon ani evropské směrnice pro telekomunikace tuto oblast nijak neupravují. V podstatě žádné pravidlo ani zákon nebrání tomu, aby si někdo založil firmu a službu této lokalizace ať už kradených automobilů, telefonů nebo notebooků nabízel."

Milan Kopp, Lenka Šumová, Jan Hrbáček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme