Operátoři neposkytují data policii. Odvolávají se na Ústavní soud

Někteří operátoři dočasně neposkytují policii citlivá data svých klientů. Podle Ministerstva vnitra tím porušují zákon. Operátoři se ale řídí rozhodnutím Ústavního soudu, který na konci března zrušil vyhlášku o uchovávání lokalizačních a jiných citlivých informací o klientech. Rozhodnutí soudu vešlo v platnost minulé úterý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Antény a paraboly | Foto: Khalil Baalbaki

Martina Kemrová z T-mobilu Radiožurnálu potvrdila, že žádosti o výpis nadále přijímají, ale zatím je nemůžou poskytnout kvůli tomu, že nevědí v jaké mají být struktuře:

„Protože je potřeba zásadně změnit strukturu dat. Která data se budou poskytovat policii a která ne. Nález Ústavního soudu má vliv nejen na strukturu těchto dat, ale také na dobu jejich uchovávání. Proto je potřeba upravit všechny systémy. Ta úprava se netýká pouze nás, musí se samozřejmě týkat všech operátorů a také policie. Je tam proto potřeba dlouhodobých jednání.“

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil do budoucna počítá s tím, že bude přijata novela trestního řadu, která mimo jiné omezí možnosti policie získávat citlivé informace z takovýchto registrů.

Vyžadovat je budou moci nově jen v případech závažné trestné činnosti. Dosud tak činila i v bagatelních případech a to je v rozporu s evropským trendem, řekl ministr.

Alžběta Havlová, pir Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme