Operátoři se vzájemně domlouvají na cenách tarifů, tvrdí dTest, který podal podnět Evropské komisi

Spotřebitelská organizace dTest ve čtvrtek podala podnět antimonopolnímu úřadu a Evropské komisi k prošetření údajného porušování pravidel hospodářské soutěže českými mobilními operátory. Informovala o tom v tiskové zprávě. Uvedla, že telekomunikační služby v ČR dlouhodobě patří mezi nejdražší v Evropské unii. Mluvčí T-Mobilu Martina Kemrová uvedla, že o podnětu firma nemá bližší informace, proto se k němu nebude vyjadřovat.

Praha (Aktualizováno: 16:19 27. 7. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Organizace dTest podal podnět k prošetření mobilních operátorů. | Foto: Matthew Kane | Zdroj: Fotobanka Unsplash

„Existuje podezření, že operátoři mohou při stanovování cen telekomunikačních služeb vzájemně spolupracovat, což je v rozporu s pravidly hospodářské soutěže a ve svém důsledku to poškozuje koncové spotřebitele,“ cituje dTest svého vedoucího právního oddělení Lukáše Zeleného. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže zatím podnět neobdržel. Podle mluvčího úřadu Martina Švandy jej ale po obdržení prověří.

Češi málo využívají internet v mobilu. Surfují nejméně ze všech obyvatel EU

Číst článek

„Operátoři v minulosti shodně hájili vysoké ceny služeb tvrzením, že jsou odvozeny od reliéfu místní krajiny a hustoty zalidnění. Naše průzkumy ale prokázaly, že ceny tarifů v hornatějších i v méně zalidněných zemích, než je Česká republika, jsou v porovnání s těmi našimi stále nižší,“ uvedl Zelený.

Například v Rakousku podle něj nabízel v době průzkumu jeden z operátorů v rámci neomezeného tarifu kromě volání a SMS i jedenáctkrát větší objem dat než v ČR, a navíc neomezené množství SMS zpráv v zemích EU a USA. „To vše za méně než polovinu české ceny,“ dodal.

Změny k lepšímu za pár měsíců, tvrdí Sobotka

Organizace dále uvedla, že o svém postupu informovala také Český telekomunikační úřad (ČTÚ). Zprávu o současné situaci na českém telekomunikačním trhu zaslala také Sdružení evropských regulačních orgánů v oblasti elektronických komunikací a evropské komisařce pro ochranu spotřebitele Věře Jourové.

Telekomunikační novela prošla i Senátem. Změna má stát diváky asi pět miliard korun

Číst článek

Premiér Bohuslav Sobotka z ČSSD při středeční návštěvě ČTÚ uvedl, že další výsledky tlaku na snížení cen mobilních dat pro spotřebitele v ČR by mohly být viditelné během několika měsíců. První posun v rozrůznění nabídek operátorů je podle něj patrný už nyní. K dalšímu tlaku má pomoci mimo jiné novela zákona o elektronických komunikacích, kterou minulý týden schválil Senát.

Dnes je v ČR podle dostupných údajů přes 14 milionů aktivních mobilních čísel, tedy na každého občana připadá více než jedno. Část z karet ale slouží pro různá technická zařízení, jako jsou například poplašná zařízení nebo třeba dálkové ovládání garáží. Vedle tří mobilních operátorů v Česku funguje více než stovka virtuálních operátorů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme