Operátorům za kresleného Sobotku v buldozeru hrozí pokuta až 100 tisíc. Došlápl si na ně dohledový úřad

Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí v polovině srpna zahájil první správní řízení se dvěma provinilci. Jedním z nich je Česká asociace satelitních operátorů, jak zjistil server iROZHLAS.cz. Za reklamu kresleného premiéra Bohuslava Sobotky z ČSSD, jak v buldozeru tlačí peníze, jí nyní hrozí pokuta až 100 tisíc korun. Satelitní operátoři už dříve veškerá pochybení odmítli.

Tento článek je více než rok starý.

Původní zpráva Praha / Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Česká asociace satelitních operátorů se reklamou ohradila proti novele zákona o elektronických komunikacích

Česká asociace satelitních operátorů se reklamou ohradila proti novele zákona o elektronických komunikacích | Foto: Česká asociace satelitních operátorů | Zdroj: Facebook.com / Česká asociace satelitních operátorů

„Vytýkají nám, že jsme uveřejnili 19. května v MF Dnes inzerát, který dle úřadu naplňoval znaky volební kampaně, aniž by naše asociace byla k danému datu zapsaná ve zvláštním registru vedeném úřadem,“ popsal serveru iROZHLAS.cz sekretář satelitních operátorů Patrik Brom.

Kampaň by to byla, kdyby řekl 'volte mě', zastává se prezidenta ústavní právník Gerloch

Číst článek

Asociace pomocí inzerce v tisku kritizovala novelu zákona o elektronických komunikacích. Daná reklama vyobrazuje kreslenou karikaturu premiéra Sobotky, jak v buldozeru hrne peníze pryč ze státní kasy. „Proč hrne premiér naše peníze soukromým firmám? Nevíme…" táží se v reklamě operátoři.

O zahájení správního řízení satelitní operátory úřad pro dohled nad stranami informoval v dopise datovaném 11. srpna. Za účast na předvolební kampani bez předchozí registrace mohou kontroloři ve správním řízení udělit asociaci pokutu až 100 tisíc korun.

Satelitní operátoři si nadále stojí za tím, že o součást předvolební kampaně nešlo. „My předvolební kampaň neděláme, my se ohrazujeme proti jedné konkrétní normě,“ doplnil sekretář Brom.

Hejtman Okleštěk pod lupou

Úřad pro dohled nad stranami se zajímá také o aktivity olomouckého hejtmana a lídra kandidátky hnutí ANO v kraji Ladislava Oklešťka. Ten už v dubnu zahájil kampaň „Hejtuj hejtmana“, není však označená informací o zadavateli a zpracovateli.

Reklama se objevila mimo jiné i v červnovém čísle místního měsíčku Olomoucký kraj, ve stejném čísle přitom hejtman publikoval také „děkovný“ sloupek. S žádostí o vysvětlení se proto kontroloři obrátili na vydavatele tiskoviny, jak zjistil server iROZHLAS.cz.

Vizuál kampaně "Hejtuj hejtmana", za kterou stojí olomoucký hejtman Ladislav Okleštěk z hnutí ANO | Foto: Hejtuj hejtmana | Zdroj: Olomoucký kraj

Tím je Olomoucký kraj ve spolupráci se společností Profi-tisk group. „Úřad pro dohled nad stranami nás kontaktoval, odpověděli jsme ve lhůtě, že daný sloupek byl součástí obsahu, který jsme my nedodávali. Odkázali jsme proto na vydavatele, tedy Olomoucký kraj a autora sloupku,“ popsala právnička tiskárny Soňa Kraváková.

Hejtman Okleštěk se vůči možnému pochybení brání. „To vůbec nemá souvislost s kampaní pro volby do Poslanecké sněmovny. Tuto iniciativu (kampaň Hejtuj hejtman - pozn. red.) jsem zahájil už před vyhlášením voleb a na billboardech ani plakátech není zmínka o politickém hnutí, ani o mém jméně, je to pouze ve vztahu k funkci hejtmana."

Další správní řízení by měl úřad pro dohled zahájit v následujícíh dnech. Původně kontroloři mluvili o zhruba šesti subjektech, které v předvolební kampani pochybily. "Daná věc je řešena v rámci procedury," komentoval serveru iROZHLAS.cz pouze stroze šéf dohledového úřadu Vojtěch Weis (navržený ČSSD).

Babišova brožura

Postih by se mohl dotknout také Spolku pro zachování demokracie v ČR, který na jaře vyvěsil neoznačené billboardy s protibabišovskými hesly, nebo šéfa hnutí ANO Andreje Babiše kvůli jeho předvolební brožuře "O čem sním, když náhodou spím".

Předseda hnutí ANO Andrej Babiše během autogramiády své knihy O čem sním v Novém Městě na Moravě | Foto: ČTK / Pavlíček Luboš | Zdroj: ČTK

Sám Babiš pochybení v reakci pro iROZHLAS.cz nepopírá: „Nedostatečné označení se týkalo pouze první várky tisku knihy. Každopádně kniha už je dávno označena tak, jak má, a náklady na ni budou zahrnuty v našem transparentním účtu.“

Úřad však ANO podle mluvčího hnutí Vladimíra Vořechovského dosud ohledně možného pochybení nekontaktoval.

Kristýna Guryčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme