Opět začneme používat letní čas

Dvě hodiny po půlnoci nás čeká tradiční změna času. Hodinové ručičky poskočí o hodinu kupředu a začne letní čas. Znamená to, že v neděli budeme vstávat o hodinu dříve. Mnozí z nás se tak opět budou probouzet do tmy, protože Slunce, které dnes vyšlo 8 minut před 6. hodinou ranní, se zítra objeví až krátce před 7. Adaptace na změnu času je individuální. Někteří lidé jsou podráždění, trpí nespavostí a zvýšenou únavou. Někteří lidé jsou podráždění, trpí nespavostí a zvýšenou únavou nebo mají potíže s orientací v čase. Zásadní vliv na zdraví však časový posun nemá.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hodiny na zdi barokní katedrály,

Hodiny na zdi barokní katedrály, | Foto: Jan Rosenauer

"Hodně se o tom mluví a myslím, že kdybychom o tom méně mluvili a podívali se do přírody, která se probouzí dřív, a zkusili se té přírodě trochu přizpůsobit, že by ta změna na psychiku nemusela být tak veliká," říká psycholožka Tamara Cenková. "Někdy se stane, že lidé, kteří mají tendenci k častějšímu onemocnění, při změně času, jako by skočili znovu do nemoci, a to proto, že se potřebují znovu na ten čas adaptovat." Předseda České fyziologické společnosti Jan Mareš však říká, že o srovnání se u většiny lidí postará televize. Denní režim mnoha Čechů totiž určuje televizní program. Když skončí pořad, na který jsou diváci zvyklí, jdou do postele.

Zásadní vliv na zdraví však časový posun nemá. Zdravotnická zařízení proto kvůli letnímu času režimové změny nechystají. Českému rozhlasu to potvrdila mluvčí bruntálské nemocnice Eva Kijonková. "Podle zkušeností z minulých let se u pacientů žádné závažné potíže v souvislosti se změnou času neobjevují. Lékaři říkají, že tam, kde je pacient psychicky zdráv, není potřeba žádné pravy režimu, čili vizity a všechno ostatní zůstane tak jak doposud."

V souvislosti s tím se mění situace i pro řidiče. Zatímco v zimním období musí mít celý den rozsvícená světla, v letním si podle zákona může každý sám zvážit, zda za nesnížené viditelnosti pojede s rozsvícenými světly, nebo je nepoužije. A co na to říká odborník, Václav Špička z Autoklubu České republiky. "Autoklub České republiky doporučuje, aby řidiči svítili při každé cestě celoročně i ve dne za nesnížené viditelnosti, aby si řidiči uvědomili, že rozsvícená světla jsou přínosem pro vlastní bezpečnost a svícení současně chrání i ostatní účastníky silničního provozu."

Změna času se ale projeví i na vlakovém spojení. Podle mluvčího Českých drah Petra Šťáhlavského by však neměla mít na železniční dopravu nijak výrazný vliv. "U nás se to týká jen několika málo nočních dálkových expresů, například mezi Slovenskem a Českou republikou. Samozřejmě chybějící hodina se projeví v tom, že vlak jakoby bude o hodinu opožděn, i když cestující ve vlaku delší dobu nestráví. Nicméně je třeba počítat ráno u přípojových spojů, že ne vždy bude čekat na tento zpožděný vlak, protože přecijen ta chybějící hodina v noci se nedá jen tak dohnat."

O hodinu kratší bude tento víkend pracovní doba zaměstnanců pracujících v nepřetržitém provozu. Lidé, kteří mají směnu ze soboty na neděli, ale o své peníze za ušlou hodinu nepřijdou. Nařízení vlády o zavedení letního času na to přihlíží. Pracovníkům, kterým připadne pracovní směna právě na tento den, je fond pracovní doby automaticky zkrácen. Podobně jsou na tom například zaměstnanci jihlavského závodu Bosch Diesel, potvrzuje mluvčí firmy Sabina Pyskatá. "Nic zvláštního zavedené není, kromě toho, že se ujišťujeme, aby ti lidé, kteří byli na té delší směně na podzim, aby teď měli tu kratší."

Hodinové ručičky se posunují zpět v celé Evropské unii i v dalších zemích. Češi se s letním časem setkali poprvé za první světové války. Mezi válkami se od něj upustilo, ale vrátil se v roce 1940. V roce 1949 ho tehdejší československá vláda zrušila a obnovila o 30 let později. Před deseti lety Česko přešlo na sedmiměsíční letní čas, a srovnalo tak krok s EU.

Markéta Kaclová, Ivan Sekanina, Ivan Sekanina, Olga Štrejbarová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme