Česko má pět případů opičích neštovic. Jde o mírnější variantu, která má smrtnost jedno procento

Státní zdravotní ústav potvrdil další tři případy opičích neštovic v Česku, celkem jich je pět. Dva nově potvrzené vzorky jsou od pacientů z Ústřední vojenské nemocnice, jeden k vyšetření poslala Bulovka. Informovala o tom ve čtvrtek mluvčí Státní zdravotní ústav Štěpánka Čechová. Podle ní nyní nemá ústav informace o příjmu dalších vzorků k vyšetření.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 14:35 26. 5. 2022) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Opičí neštovice (fotografie z roku 1997)

Opičí neštovice (fotografie z roku 1997) | Foto: Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí | Zdroj: ČTK / AP

„Ve všech pěti známých případech se jedná o mírnější variantu viru spadající do Západoafrické skupiny virů, kde je udávána smrtnost jedno procento,“ uvedl Státní zdravotní ústav.

Opičí neštovice se nezvykle šíří v Evropě, roli hraje sex. Jaké jsou příznaky? A funguje očkování?

Číst článek

V případě opičích neštovic existuje ještě druhá skupina virů, takzvaná Konžská. „Ta ale nebyla u pacientů v Evropě ani v dalších zemích detekována,“ zdůraznil ústav.

Fakultní nemocnice Bulovka k tomu na twitteru uvedla: „Jedná se o muže středního věku. Jeho zdravotní stav je stabilizován, onemocnění nemá vážný průběh.“

Opičí neštovice se v poslední době šíří z Afriky i do jiných států. V Česku se první případ potvrdil v úterý, nakažený člověk podle zdravotního ústavu pobýval začátkem května na hudebním festivalu v Antverpách v Belgii. Druhý případ oznámený ve středu byl blízkým kontaktem prvního nakaženého. Karanténu mělo nařízenou celkem pět lidí, všichni bydleli na dovolené ve stejném ubytování jako první nakažený muž.

Příznaky opičích neštovic jsou u lidí podobné, ale mírnější než příznaky pravých neštovic. Mezi první příznaky patří horečka, zimnice, bolesti hlavy nebo svalů. Po jednom až třech dnech se objeví typická vyrážka, tedy neštovice, která je často vidět nejprve na obličeji, poté se šíří na další části těla.

Opičí neštovice? Nejsou nic nového, není důvod k panice, uklidňuje vakcinolog Chlíbek

Číst článek

Do těla se dostává dýchacími cestami a také při poranění kůže, stačí i drobné oděrky, kontaktem s tělními tekutinami nebo přes kontaminované oblečení a ložní prádlo. „Přenos opičích neštovic ale není zase tak snadný, aby lidé byli v nějakých obavách, že se mohou někde nakazit,“ upozornil předseda České vakcinologické společnosti Roman Chlíbek.

Podle Státního zdravotního ústavu je pravděpodobnost přenosu bez blízkého styku nízká. Naopak pravděpodobnost šíření při blízkém kontaktu, například během sexuálních aktivit, je podle ústavu vysoká.

Při podezření na tuto nemoc musí být pacient izolován. Léčí se pouze symptomy. U závažných případů lze zvážit léčbu antivirotiky. Před nákazou opičími neštovicemi může chránit očkování proti pravým neštovicím.

ako, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme