Opilý policista odmítl předložit řidičák opakovaně. Ministerstvo chce změnit praxi jejich zabavování

Ministerstvo dopravy chce přísnější pravidla pro zadržování řidičských průkazů. Ty teď policisté můžou v případě, že řidič spáchá nějaký delikt, zadržet jen na místě a zpětně už ne. Řidičský průkaz takto nejspíš zůstal bývalému učiteli Policejní akademie Karlovi Kadlecovi, který tento týden boural na pražských Vinohradech.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dopravní policie při kontrole (ilustrační ofot) | Foto: Honza Ptáček | Zdroj: Český rozhlas

Loni na podzim Kadlec podle obžaloby v opilosti naboural dvě auta v pražských Nuslích a průkaz u sebe neměl.

Ještě ani neskončil soud a toto úterý Kadlec – znovu opilý – naboural 50 aut na pražských Vinohradech. Řidičák opět odmítl předložit. Právě takovým případům by měla změna zabránit.

„Uvažujeme o tom, že bude možné, aby policie zaslala podklady na příslušný úřad. Provede se záznam do registru řidičů a takový řidič pak přijde o průkaz, i když ho v době přestupku u sebe neměl. Dotyčný pak obdrží dopis, že má odevzdat řidičský průkaz, a bude tak muset učinit,“ popsal návrh mluvčí ministerstva dopravy Tomáš Neřold.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ministerstvo dopravy chce přísnější pravidla pro zadržování řidičských průkazů

Teď se totiž může stát, že řidič průkaz záměrně nepředloží, a vozidlo pak řídí dál, třeba až do pravomocného rozsudku soudu.

Jak ale Neřold zdůraznil, ministerstvo společně s policií na návrhu stále pracuje a ještě se může změnit.

Policistu Karla Kadlece už podruhé kvůli alkoholu za volantem vyšetřuje Generální inspekce bezpečnostních sborů. „Je prověřován na svobodě a k návrhu na podání vazby nemůže dojít z toho důvodu, že podezřelému ještě nebylo sděleno obvinění,“ vysvětlila mluvčí inspekce Radka Sandorová.

Opilý policista naboural v pražské Šumavské ulici celkem 51 zaparkovaných aut | Foto: Veronika Hlaváčová

Dodala, že prověřování, tedy fáze než bude moci inspekce rozhodnout, jestli zahájí trestní stíhání, ještě potrvá, a to vzhledem k počtu poškozených, se kterými musí vyšetřovatelé nejdřív mluvit.

Kadlec dříve učil na Policejní akademii, jeho jméno už ale mezi pracovníky katedry profesní přípravy není. Ministr vnitra Milan Chovanec z ČSSD ho postavil mimo službu hned po loňské nehodě.

Po úterním incidentu pak ministr prohlásil, že pokud Generální inspekce bezpečnostních sborů podezření potvrdí, Kadlece okamžitě propustí, a to bez nároku na výsluhy.

Evelyna Kulíšková, msk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme