Opilým lékařům by mohlo v ordinování zabránit předběžné opatření. Pozastaví jim praxi

Česká lékařská komora chce zavést takzvané předběžné opatření vůči opilým doktorům. Má se týkat těch, kteří ordinovali pod vlivem alkoholu nebo jsou na něm závislí. Zákaz by platil do doby, než lékař přinese potvrzení o svém vyléčení. V současnosti praxi doktorů, kteří mají problém s alkoholem, nezastaví ani policejní obvinění.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jedna z ordinací

Jedna z ordinací | Foto: Pavel Pavlas

Když loni na jaře odcházela matka se svou dcerou od pediatričky, nestačila se divit.

Na kožní vyrážku jí totiž doktorka předepsala kapky do nosu.

Matka neváhala a zavolala na policii, protože cítila z lékařky alkohol. To se následně potvrdilo.

„První zkouškou naměřili hodnotu 0,94 promile alkoholu v dechu, další zkouškou asi po pěti minutách hodnotu 1,21 promile,“ říká pražská policejní mluvčí Jana Rösslerová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Lékařům, kteří mají problém s alkoholem, by mohlo takzvané předběžné opatření pozastavit praxi. Příspěvek připravila Markéta Chaloupská

O dvě hodiny později vyjeli policisté k podobnému případu.

Psychiatr sice dechovou zkoušku odmítl, ale byl evidentně opilý. Navíc policisté zjistili, že byl za opilost už jednou trestán.

Oba dva lékaře policie obvinila, oni ale mohli ordinovat dál. A právě takovým případům chce do budoucna zabránit Česká lékařská komora.

Plánuje, že lékařům se sklony k alkoholismu na určitou dobu zakáže praxi.

„Uvítali bychom změnu zákona. Jednáme o tom s ministerstvem zdravotnictví, abychom měli jakési předběžné opatření, když lékař opakovaně ordinuje pod vlivem alkoholu,“ vysvětluje Michal Sojka z České lékařské komory.

Teď může ČLK opilým lékařům odebrat licenci nebo zakázat činnost, ale to se stává minimálně a je to velmi zdlouhavé. Stejně tak dlouhou dobu trvá, než se případ dostane před soud.

Nový nástroj by měl být mnohem rychlejší. Konkrétně by komora mohla lékaři po policejním obvinění zakázat praxi i na několik měsíců. A to do té doby, než přinese potvrzení z léčebny, že se závislosti zbavil.

„Cílem tohoto procesu není lékaře zlikvidovat, protože to, že někdo pije, může být věc dočasná,“ dodává Michal Sojka.

Může jít o omyl

Podle místopředsedy Sdružení praktických lékařů Michala Bábíčka je ale nutné, aby komora jasně prokázala, že jde o závislost na alkoholu.

„Je problém odlišit jednorázové vyšetření, které bude pozitivní na alkohol z důvodu toho, že mohla být nějaká narozeninová oslava, od závislosti,“ upozorňuje Bábíček.

O změně zákona teď zástupci komory jednají s ministrem zdravotnictví Svatoplukem Němečkem z ČSSD.

„Mohu potvrdit, že stále probíhají jednání, konkrétní body ještě nebudeme v tuto chvíli upřesňovat,“ sdělil mluvčí resortu zdravotnictví Jan Štoll.

Lékařům, kteří ordinují pod vlivem alkoholu, hrozí vězení od šesti měsíců do tří let.

Simona Bartošová, Markéta Chaloupská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme