Opočenský zámek zůstane otevřen veřejnosti

Památkáři dopoledne podepsali smlouvu o vydání zámku Opočno šlechtickému rodu Colloredo-Mansfeldů. Národní památkový ústav ale boj o vlastnictví zámku nevzdává a hodlá pokračovat v soudním sporu. Podle zástupkyně Kristiny Colloredo-Mansfeldové Růženy Valáškové se teď čeká na zápis do katastru nemovitostí. Památkáři nedávno nabídli právním zástupcům Kristiny Colloredo-Mansfeldové, že si po převedení zámku prostory památky pronajmou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zámek Opočno | Foto: Okres Rychnov nad Kněžnou

Soud totiž podle nich sice uložil vydání budov, sbírky ale z velké části zůstávají ve vlastnictví státu. Dvaašedesátiletá malířka Kristina Colloredo-Mansfeldová, která žije střídavě v Rakousku, Řecku a Čechách, už dříve uvedla, že chce zámek nechat otevřený pro veřejnost.

Uzavřel by se tak 11 let trvající spor o vydání několikamiliardového majetku restituentce. Nepodařilo se totiž prokázat, že původní majitel Josef Colloredo-Mansfeld ztratil československé občanství a že kolaboroval s nacisty. Zámek zkonfiskovali Němci v roce 1942 po roce 1945 připadl na základě dekretů prezidenta Beneše státu.

S rozhodnutím krajského soudu ale památkáři nesouhlasí a podle ředitele pardubického pracoviště Národního památkového ústavu Petra Švece připravují dovolání k Nejvyššímu soudu. "Nesouhlasíme s vydáním, protože pochybujeme o správnosti rozhodnutí krajského soudu, které potvrdilo rozsudek okresního soudu v Rychnově v té oblasti, kde jde o otázku oprávněnosti přiznání trvání československého státního občanství Josefu Colorado Mansfeldovi, jehož dcera se domáhá toho vydání."

Jak potvrzuje ředitel pardubických památkářů Jiří Švěc, zatím se restituentce vydá budova zámku. "Pokud jde o mobiliář, tam ještě zatím nepřišel rozsudek. A protože zámek už de facto mobiliář zhruba až na těch zhruba 60 obrazů je náš."

Markéta Kaclová, Dana Voňková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme