Opočno přiklepnul soud Kristině Colloredo-Mansfeldové

Neúspěšně skončilo dovolání pardubického pracoviště Národního památkového ústavu proti rozsudku Krajského soudu v Hradci Králové. Ten letos potvrdil vydání zámeckých budov v Opočně Kristině Colloredo-Mansfeldové. Tento rozsudek vydal Nejvyšší soud v Brně těsně předtím, než Ministerstvo vnitra rozhodlo o takzvané nulitní platnosti potvrzení o státním občanství Josefa Colloredo-Mansfelda z roku 1992.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zámek Opočno | Foto: Okres Rychnov nad Kněžnou

Václav Pavlíček z katedry ústavního práva University Karlovy se ale domnívá, že právě to je významný okamžik v daném sporu. Obdobného názoru je i Oldřich Vaňura z pardubického památkového ústavu."Já si myslím, že to je jeden z nejdůležitějších momentů, kdy žadatel měl právo na restituci. To znamená, že pokud neměl občanství České republiky, nemohl zažádat o restituci majetku, ale k tomu se musí vyslovit příslušní právníci."

Okresní soud v Rychnově nad Kněžnou vyzval památkáře už 12. června loňského roku k sepsání smlouvy o vydání zámku. Tehdy podal právní zástupce památkářů tak zvané dovolání k Nejvyššímu soudu a současně žalovaná strana začala památkový objekt připravovat k předání. Hovoří Růžena Valášková, která v Čechách zastupuje Kristinu Colloredo-Mansfeldovou. "Budovy jsou předané, na budovu zámku, protože nejsou rozhodnuty sbírky, je sepsána národním památkovým ústavem nájemní smlouva. Bude končit až vydáním těch sbírek. Park je předaný a pracovalo se v něm. Zrovna tak jsou přepsané nájemní smlouvy na letohrádek a na knihovnu s městským úřadem. Jinak památkáři budou platit nájem z budovy ve výši 25 procent z tržby."

Markéta Kaclová, Dana Voňková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme