Opožděná výplata mateřské komplikuje život rodičům

Dovedete si představit, že byste byli tři měsíce bez platu a na žití neměli ani korunu? Asi málokdo by to zvládl. Mnohem horší je to pak pro matky, které jsou na mateřské dovolené. Kvůli chybám úředníků zůstávaly dlouhé měsíce bez peněz.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

matky s dětmi | Foto: Jan Rosenauer

Kdyby neměla Lucie Krejčí z Mělníka finanční podporu svého manžela, jen stěží by zvládla první měsíce po porodu. Její dvě holčičky se narodily na konci června, až do října jí ale úřady nevyplatily mateřskou. Tři měsíce tak nedostala od státu na dvě děti ani korunu.

Složitá komunikace

Zjistit, proč peníze nepřišly, bylo velmi těžké. Složitá prý byla hlavně komunikace s úředníky z České správy sociálního zabezpečení, která má vyplácení dávek na starosti: "Nejdříve mi řekli, že mám nějaké nespecicifické rodné číslo, potom říkali, že nemají všechny podklady od mého zaměstnavatele," řekla Krejčí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportérka Petra Benešová se zaměřila na opožděné vyplácení dávek

Podobnou zkušenost má i Soňa Fabiánová z Čerčan. I ona musela na mateřskou čekat na začátku roku dva měsíce. Když už si myslela, že všechny doklady na úřadech má v pořádku, mateřská jí nepřišla chybou úředníků opět. A to v srpnu: "Řekli, že se na to zapomnělo, poslali mi ji až následně s měsíčním zpožděním."

Jak sama dodává, chyba byla na straně úřadů a její pracovníci se jí za zpoždění omluvili. Sama by to ale bez manžela se dvěma dětmi je stěží zvládla. "Bylo tam nějaké zpoždění. Asi nejsem sama s mateřskou zaslanou pozdě."

A že to nebyl výjimečný problém jen několika mála žen dokazuje i třetí případ. Petra Spálenská čekala na mateřskou přes měsíc. "Nastoupila jsme na mateřskou 10. července, mateřská mi došla někdy 12. září."

O peníze matek se stará Česká správa sociálního zabezpečení a její příslušné pobočky. Podle jejího mluvčího Kamila Vařeky prý může ke zpoždění dojít kvůli chybám v dokumentaci: "V častých případech se stává, že příslušné okresní správy nedostávají všechny podklady, nebo chybí podpis klienta."

Problém ale není pouze ve špatných záznamech. Od začátku roku má spíše Česká správa sociálního zabezpečení problém s novým systémem nemocenských dávek, kam patří i mateřská. Výplata podpory v mateřství a několika dalších dávek přešla z firem na stát.

Nová pravidla

Po padesáti letech se tak změnila pravidla pro vyplácení. Ještě na začátku roku navíc chybělo dostatek lidí, aby mohli všechny žádosti zpracovat. Podle mluvčího České správy sociálního zabezpečení Kamila Vařeky se ale situace během roku měla zlepšit: "Průměrně každá okresní správa sociálního zabezepčení byla v průměru posílema o 2 zaměstnance."

Nejvíce nestíhali a zřejmě stále nestíhají úředníci v Praze. Od začátku roku musí nemocenské dávky, tedy i mateřskou, vyřizovat úřady i pro firmy, které mají více než 25 zaměstnanců. Doposud tomu tak nebylo. Tato změna se tak výrazně projevila v hlavním městě, kde je nejvíce velkých firem. Například na Praze 8 došlo k enormnímu nárůstu vyplácení dávek, což způsobilo, že se dávky stále v některých případech zpožďují. Úřad proto přijal dalších padesát lidí.

Úředníky má kontrolovat ministerstvo práce a sociálních věcí. Jenže Česká správa sociálního zabezpečení pracuje nezávisle na ministerstvu a ministr pouze jmenuje a odvolává jejího ředitele. Jak ujišťuje mluvčí ministerstva Štěpánka Filipová, ministerstvo vyplácení dávek sleduje.

"Ministerstvo se prováděním nemocenského pojištění zabývá a usiluje o to, aby klienti dostali dávky v řádných termínech." A dodává, že v případě prodloužení lhůty při vyplácení dávek, se mají matky obrátit přímo na úředníky.

V tom je ale právě ta největší potíž, jak vysvětluje Soňa Fabiánová, matka dvou dětí: "Já jsem se tam mnohokrát dovolat. Problém byl v komunikaci, konkrétní odpovědné osoby telefony nebraly. Je to stres, nevíte, co de děje- nestane se, aby někdo řekl, že mateřská dojde tehdy a tehdy."

Matkám tak nezbývá než vydržet a doufat, že se nakonec jejich mateřská na účet dostane. Česká správa sociálního zabezpečení vyplatí měsíčně 250 tisíc nemocenských a tedy i mateřských dávek. Úřad se dušuje, že převážná většina z nich je vyplacena včas a lidé tak nemusejí čekat v dlouhých frontách na úřadech.

Milan Kopp, Petra Benešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme