Opozice bude ve sněmovně opět prosazovat referendum k radaru

O umístění amerického radaru na českém území by podle komunistů a sociálních demokratů měli rozhodnout občané v referendu. Na dnes začínající schůzi sněmovny proto budou chtít prosadit návrh zákona, který by vypsání jednorázového referenda umožnil.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vojtěch Filip a Jiří Paroubek

Vojtěch Filip a Jiří Paroubek | Zdroj: ČTK

Podle šéfa komunistů Vojtěcha Filipa by měla mít veřejnost možnost vyjádřit svůj názor, a to hlavně proto, aby umístění radaru nebylo předvolebním tématem.

"Žádná politická strana se nevyjádřila v předvolební kampani roku 2006, zda souhlasí nebo nesouhlasí s takovým řešením, pokud by nás o umístění základny cizí stát požádal. Jsme přesvědčeni, že je potřeba k tomu konat referendum, aby se lidé rozhodli sami," řekl Filip.

Předchozí pokus o prosazení této normy skončil neúspěchem a i nyní jsou šance na schválení malé. Jde o změnu ústavy, a k jejímu přijetí by tak byly v závěrečném třetím čtení nutné hlasy nejméně 120 z 200 poslanců. Vyjádření zástupců koalice přitom naznačují, že většina z nich zákon o jednorázovém všelidovém hlasování nepodpoří.

Poslanec ODS Marek Benda nepokládá otázku umístění amerického radaru za tak výjimečnou, aby se k ní museli občané vyjadřovat. Politici navíc podle něj mají víc informací. "Stejně jako jsme nikdy nebyli pro referendum o vstupu do NATO, tak nejsme ani pro žádné referendum ani v podobě budování obranných systémů. To prostě nejsou věci, o kterých má rozhodovat občanská veřejnost v lidovém hlasování, to jsou příliš odborné otázky," uvedl Benda.

Ředitel americké Agentury pro raketovou obranu Henry Obering včera vysvětloval v Praze našim politikům princip, na jakém radarová základna funguje. Spojené státy ji chtějí postavit ve vojenském prostoru Brdy. Obering uvedl, že v případě, že by se Česko rozhodlo stavbu radaru na svém území nepovolit, má Washington v záloze i jiné země. Jaké, to ale neřekl.

Předseda ČSSD Jiří Paroubek po setkání s Oberingem uvedl, že sociální demokraté názor na radar zásadně nezměnili. Nadále usilují o začlenění základny do obranného systému NATO a chtějí v této záležitosti prosadit referendum. Paroubek také potvrdil, že ČSSD oficiálně zahájila druhou fázi diskuse o možném umístění amerického radaru u nás, skončit má do konce května.

Martin Hromádka, Václava Marešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme