Opozice chce audit hospodaření Lesů ČR

Hospodaření podniku Lesy České republiky by měl podle opozice prověřit hloubkový audit. Některé transakce Lesů šetří vyšetřovatelé i poslanci ze sněmovního kontrolního výboru. Stínový ministr zemědělství ČSSD Michal Hašek se chystá ministra zemědělství Petra Gandaloviče kvůli nejasnostem kolem hospodaření lesů na půdě sněmovny interpelovat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

dřevař

dřevař | Foto: Robert Mikoláš

Události kolem Lesů České republiky jsou podle Haška výsledkem tlaku uvnitř ODS: "Jenom naivní člověk by si mohl myslet, že je to náhoda. Já osobně to přičítám jednak zájmu nějakých lobistických skupin, obchodníků se dřevem, kteří třeba nejsou spokojeni s tím, kdo dnes má smlouvy s Lesy ČR."

"A pak je tu druhá rovina, politická. Řekněme si otevřeně, že pan Gandalovič je v tuto chvíli místopředsedou ODS. Objevují se noví zájemci o tyto funkce a kongres se blíží. Takže nevylučuji, že za tím může být i vnitrostranický boj v ODS," poznamenal Michal Hašek.

Ministr zemědělství Petr Gandalovič kvůli dění kolem lesů a výtkám opozice na dnešní odpoledne naplánoval mimořádnou tiskovou konferenci.

Nákup osobních aut škoda fabie combi nebo tendr na dodávku informačních technologií - to je jen část z výběrových řízení, která vzbudila v posledních dnech pochybnosti. Smlouvy na komunikační a informační technologie, kvůli kterým mohl podnik údajně přijít o 120 milionů korun šetří policie.

Výběrové řízení na dodávku osobních aut je podle Gandaloviče v pořádku, protože firma nabídla nejlevnější auta. Jedno za víc než 250 tisíc korun. "Tam byly požadavky například zvýšení světlosti vozu logicky z důvodu průjezdnosti v obtížnějším terénu, nebo požadavky na výkon motoru," vysvětluje ministr Petr Gandalovič. Podle něho je zatím audit zbytečný, protože hospodaření Lesů může prověřit nejvyšší kontrolní úřad.

Milan Kopp, Václava Marešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme