Opozice chce kvůli migrační krizi svolat mimořádnou schůzi sněmovny

Česko by mohlo ročně přijmout až tisícovku uprchlíků, řekl v Poslanecké sněmovně vicepremiér a šéf KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. Mělo by ale podle něj jít o lidi, kterým v jejich zemi hrozí smrt. Ostatní uprchlíky by poslal zpátky do vlasti. Téma migrace dnes otevřely i další politické strany.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanecká sněmovna 26.5.2015

Poslanecká sněmovna 26.5.2015 | Foto: Filip Jandourek

Například opoziční TOP 09 chce v rámci Evropského parlamentu prosadit víc peněz na řešení migrační krize. Například na boj s mafiemi, které pašují běžence přes moře a pevninu, nebo na zpřísnění ostrahy vnější hranice Evropské unie.

Hnutí Úsvit pak přišlo s požadavkem, aby vláda zpřísnila kontroly přímo na českých hranicích. „Nelegální imigranti dnes už téměř ani nečekají na žádné kvóty, protože se mohou volně pohybovat v Schengenském prostoru, pohybují se nekontrolovatelně a živelně,“ uvedl šéf poslaneckého klubu Úsvitu Marek Černoch.

Přehrát

00:00 / 00:00

Opozice neuspěla v PS s požadavkem, aby vláda vysvětlila svoje postoje k migrační krizi ve Středomoří. Jednání sledovala Věra Masopustová

„A za této situace nemůžeme strkat hlavu do písku a říkat, že se nás tento problém netýká. Chceme tedy slyšet, co vláda bude dělat, jaké prostředky k tomu jsou potřeba a kolik finančních prostředků vláda uvolní na ochranu našich hranic,“ řekl dále Černoch.

Požadavek na zpřísnění kontrol na českých hranicích žádná z dalších stran nepodpořila. Hranice uvnitř Schengenského prostoru, jak ve sněmovně zaznělo, by měly zůstat otevřené. Vláda podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) pokládá za důležitější ochranu vnější hranice Schengenu, například v Itálii nebo Řecku.

Premiér: ČR nabízí experty i finanční pomoc

„My jsme už nabídli české experty pro záchranné operace, které se odehrávají na mořích, abychom pomohli zachraňovat lidi, kterým jinak hrozí utopení, nabídli jsme také expertní pomoc při zajišťování ochrany schengenské hranice,“ řekl premiér a doplnil:

Státy EU se neshodly na postoji k návrhu na povinné přijímání uprchlíků

Číst článek

„Pokud o to budou mít země jako Itálie a Řecko zájem, tak Česká republika je připravena pomoci buď experty, nebo jsme připraveni pomoci finančně, protože si myslíme, že je i v našem zájmu, aby jižní schengenská hranice skutečně fungovala.“

Opozice také chtěla, aby sněmovna jako jeden z bodů zařadila vysvětlení vlády, co v migrační politice podniká. Koalice to ale odmítla a všechny opoziční strany pak hlasovaly proti programu červnové schůze sněmovny.

Přehrát

00:00 / 00:00

Opozice žádá mimořádnou schůzi PS k imigrační krizi. Mluvili o tom poslankyně ODS Miroslava Němcová a šéf sněmovny Jan Hamáček z ČSSD

Šéf KSČM Vojtěch Filip označil postoj vládní koalice za výsměch občanům. „Ne Poslanecké sněmovně, ale občanům České republiky. Protože ten požadavek je tak silný od občanů, že si myslím, že ho vláda může vnímat. Jestli ho nevnímá, tak ztrácí poslední špetku soudnosti,“ dodal Filip.

Šéf poslanců hnutí ANO Jaroslav Faltýnek zdůvodnil zamítnutí návrhu opozice nepřítomností ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) na dnešním jednání sněmovny.

„My předpokládáme, že až tady bude ministr vnitra, který dneska tuto záležitost řeší v Lucemburku, tak že nám tuto informaci podá sám, aniž by k tomu byl vyzýván opozicí. Protože to je věc, která se týká celé země, všech našich lidí, a ten postoj vládní koalice je naprosto jasný: my kvóty odmítáme a v momentě, kdy tady bude ministr vnitra, tak se o tom budeme bavit,“ řekl Českému rozhlasu Faltýnek.

Němcová: Je to největší téma současnosti

Poslanecké kluby TOP 09, ODS a Úsvitu i přesto požádají o svolání mimořádné schůze sněmovny, na níž by vláda měla informovat o svých postojích k migrační krizi v Evropské unii.

„Je to největší téma současnosti. Neznám žádný evropský parlament, který by se k němu otočil zády a nebavil se o něm, až na ten český,“ poznamenala ve vysílání Českého rozhlasu poslankyně ODS Miroslava Němcová.

Zpravodaj ČRo: Uprchlíci na Kosu jsou, ale turistickou sezonu neruší

Číst článek

Její tvrzení ale odmítl šéf dolní komory Jan Hamáček (ČSSD). Vládní koalice se této diskusi podle něj nevyhýbá.

„Ve chvíli, kdy opozice navrhuje mimořádný bod (schůze) a probíhá právě jednání Rady ministrů vnitra, tak asi může obtížně premiér informovat o něčem, o čem se stále ještě jedná. Takže my jsme se té debatě nebránili a nebráníme se jí, nicméně jsme navrhovali, aby opozice ještě posečkala, i s vědomím toho, že o věci byl informován příslušný sněmovní výbor,“ reagoval Hamáček.

Věra Pfeifferová, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme