Opozice Grossův byt do programu sněmovny neprosadila

Poslanecká sněmovna se nebude zabývat případem soukromého bytu premiéra a úřadujícího šéfa ČSSD Stanislava Grosse. V úvodu schůze neschválila návrh opoziční ODS, aby do programu zařadila mimořádný bod, v jehož rámci by Gross objasnil původ peněz, za něž byt pořídil. Premiér před tím před poslanci veškerá nařčení odmítl. Zopakoval slib, že si nechá udělat prověrku od Národního bezpečnostního úřadu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

S. Gross ve sněmovně

S. Gross ve sněmovně | Foto: Michal Kamaryt

Gross ve sněmovně řekl, že si nechá udělat prověrku od Národního bezpečnostního úřadu, dále nechá finančním úřadem prověřit firmu své manželky a chce také žalovat Mladou Frontu Dnes a Respekt, které podle něj neinformují o případu pravdivě.

"Jste asi všichni svědky v médiích kampaně, která probíhá v tuto chvíli proti mé osobě. Tato kauza, která v tuto chvíli probíhá intenzivně na stránkách některých médií, tak může, a v tom dávám za pravdu svým kritikům, do určité míry poškodit kredit České republiky," řekl před poslanci Gross, který se chce zasadit také o urychlenou přípravu zákona o střetu zájmů.

Gross vystoupil ve sněmovně ještě před tím, než poslanci vůbec začali projednávat program své únorové schůze. Pravděpodobně se tak snažil zabránit tomu, aby se kauza jeho bytu stala samostatným bodem schůze dolní komory, a rozprava politiků tak byla neomezená. Pro mimořádný bod nakonec byly opoziční ODS a KSČM, ale na jeho prosazení měly málo hlasů.

Zařazení tohoto bodu do programu ostře odmítli sociální demokraté a nepodpořili to ani koaliční lidovci a unionisté. Na to okamžitě reagoval místopředseda občanských demokratů Ivan Langer. "Poslanci a poslankyně ČSSD, KDU-ČSL a Unie svobody věří Stanislavu Grossovi, věří strýci Vikovi a věří příteli Rodovi. Je to vaše plné právo, ale je to také vaše plná odpovědnost, pokud se ukáže, že ani Stanislavu Grossovi, ani strýci Vikovi, ani příteli Rodovi nebude možné věřit, protože nemluvili pravdu."

Skandál vyvolaly informace médií o nejasném původu peněz, za které firma manželky premiéra Šárky Grossová koupila dům na pražském Proseku, a spekulace o tom, že si premiér před šesti lety ze svého platu teoreticky nemohl ušetřit 1,2 milionu korun na svůj luxusní byt na pražském Barrandově. Premiér trvá na tom, že on ani jeho žena se nedopustili ničeho nezákonného.

K finančním zdrojům na koupi luxusního bytu na pražském Barrandově Gross uvedl, že nikdy nemlžil. Kdyby věděl, jaká se rozpoutá proti jeho osobě kampaň, tak by si prý před šesti lety nepůjčoval u soukromé osoby, ale raději by si vzal větší hypotéku. Ohradil se také proti tvrzení, že si nemohl vydělat tolik peněz, aby si byt pořídil. Poznamenal, že auditorská firma BDO, která měla jeho příjmy vyčíslit, pracovala jen s údaji, které jí zadala Mladá fronta Dnes. I proto chce Gross deník žalovat.

Odmítl i spekulace ohledně původu šesti milionů korun, za které firma Dena s.r.o., kterou vlastní jeho manželka Šárka, koupila v Praze dům. Nákup byl podle něj hrazen bankovním úvěrem, což je doložitelné. "Firma Dena s.r.o. požádala finanční úřad o provedení kontroly, včetně zjištění původu finančních prostředků pro tuto kritizovanou transakci," řekl. Kvůli kauze jeho manželky a firmy Dena chce Gross žalovat týdeník Respekt.

Po dnešním neúspěchu prosadit debatu o původu peněz na Grossův byt jako mimořádný bod schůze zbývá opoziční ODS ještě několik možností. Očekává se, že už ve čtvrtek se případ stane tématem tradičních ústních interpelací Grosse. Poslanci ODS minulý týden naznačili, že se budou snažit po celých 45 minut vyhrazených na tyto dotazy opakovaně vznášet dotaz, jak to s penězi na Grossův byt bylo.

Další možností, kterou ODS má, jsou písemné interpelace premiéra, návrh na svolání mimořádné sněmovní schůze, případně dodatečné zařazení požadovaného bodu na sněmovní schůzi, která dnes začala. Dvě poslední možnosti ale umožňuje sněmovní jednací řád zablokovat.

Do dnešní parlamentní debaty zasáhl také ministr kultury Pavel Dostál. Mimo jiné oznámil, že i v souvislosti s touto kauzou předloží novelizaci tiskového zákona. "Která musí zohlednit nezadatelné právo osob na hájení svého dobrého jména, respektive pověsti. Prosím vás, a to se vůbec netýká pana premiéra jenom, to se opravdu týká každého občana!"

Milada Richterová, Marika Táborská, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme