Vznikl by úřad Velkého bratra překračující ústavu, kritizuje opozice novelu zákona o veřejném zdraví

Zástupci opozičních STAN, TOP 09 a KDU-ČSL kritizují, že by novela zákona o veřejném zdraví dala bezprecedentní pravomoci jednomu superúřadu. Podle lidoveckého poslance Marka Výborného se vytváří téměř úřednická totalita, předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová uvedla, že by úřad Státní hygienické služby měl úlohy Velkého bratra z románu George Orwella. Politici to řekli na úterních tiskových konferencích ve sněmovně.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle opozice je novela ministerstva zdravotnictví na hraně ústavnosti | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Centralizovaná hygienická služba pod dohledem hlavního hygienika by podle návrhu novely měla například pravomoc omezit či zakázat cestování, omezit setkávání mezi lidmi, veřejnou dopravu, obchody, obchodní centra nebo vybrané služby, jako jsou například kadeřnictví, sauny nebo koupaliště. Může také zakázat nebo omezit veřejné i soukromé akce nebo nařídit státním institucím, krajům a obcím, aby vyčlenily pro izolaci nakažených své objekty.

‚Otřesný příklad legislativního diletantismu.‘ Právníci kritizují novelu, dává ministerstvu silné pravomoci

Číst článek

Na tak přísná omezení vláda v současné době potřebuje nouzový stav. Kritiku si vysloužila i možnost hygienické služby vyžádat si od mobilního operátora lokalizační data o pohybu nakaženého až tři týdny nazpět ohledně míst, kde pobýval alespoň 20 minut.

„Návrh je naprosto otřesným příkladem legislativního diletantismu ministerstva zdravotnictví. I z důvodové zprávy a hodnocení dopadů na ochranu soukromí, které musí legislativci povinně provádět, je zjevné, že kdo návrh připravoval, není si vůbec vědom citlivosti dat, která žádá,“ řekl pro server iROZHLAS.cz právník Jan Vobořil z IuRe.

‚Orwellovský systém‘

Podle Pekarové Adamové lze diskutovat o tom, že by bylo možné činnost hygienických stanic centralizovat a lépe koordinovat. Sama debatu iniciovala před několika měsíci, uvedla.

„Ale aby návrh zákona dával jednomu úřadu takové možnosti a pravomoce, jde naprosto za hranice myslitelného. Nelze epidemii využít k tomu, abychom vytvořili takto mocný úřad, který zavede orwellovský systém v České republice,“ řekla. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) podle ní o přípravě zákona opozici neinformoval, předloha vznikala pokoutně v naprosté tajnosti, míní.

Také podle Výborného může mít smysl při centralizaci stanic sjednotit metodické postupy trasování a testování na koronavirus. Nový „superúředník“ by ale měl vyšší pravomoci než ministr a vláda, přitom by byl zcela mimo kontrolu zákonodárné moci, uvedl.

Vláda požádá poslance o další prodloužení nouzového stavu. ‚Ještě jsou dva týdny čas,‘ řekl Blatný

Číst článek

Návrh zákona je podle něj za hranou ústavnosti. Za hlavní důvod, proč vláda s takovým návrhem přišla a v pondělí jej odeslala do zkráceného meziresortního připomínkového řízení, považuje, že se kabinet snaží vyvinit z kompenzací a náhrad škod kvůli protikoronavirovým opatřením.

Omezení svobody

Piráti novelu nazvali nášlapnou minou. Místopředseda zdravotnického výboru Petr Třešňák považuje centralizaci stanic v době pandemie za logickou, zákon by ale podle něj omezil svobodu občanů. Také on kritizoval, že by ministerstvo zdravotnictví mohlo uzavřít školy, obchody či provozovny služeb bez kontroly Parlamentu.

Centralizace hygienických stanic by podle předsedy STAN Víta Rakušana nic dobrého v současnosti nepřinesla. „Za další se ukazují kompetence jednoho státního úředníka, které z našeho pohledu jasně překračují ústavní rámce. Přece se nemůžeme na pokyn jednoho člověka pustit do slova a do písmene do šmírování lidí, aniž by to bylo jakkoli kontrolováno,“ poznamenal.

Poslankyně KSČM Hana Aulická Jírovcová chce novelu probrat na zdravotnickém výboru. Podle ní by měly být spíše naopak posíleny pravomoce krajských hygienických stanic. Předseda SPD Tomio Okamura chápe snahu centralizovat hygienické stanice, hnutí ale nesouhlasí s možností vyžádat si data od operátorů či nedostatečnou kontrolou sněmovny.

nkr, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme